Wideoszkolenie

Monitor Księgowego 3/2020, data dodania: 18.02.2020

Nowy JPK_VAT - objaśnienia MF i bezpłatne narzędzia do wysyłki

Ministerstwo Finansów informuje o planowanym udostępnieniu bezpłatnych narzędzi służących do przygotowania i wysyłki nowego JPK_VAT. Minister Finansów opublikował również broszurę informacyjną do JPK_V7M i JPK_V7K.

Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku ze zmianą przepisów od 1 kwietnia 2020 r. w stosunku do dużych przedsiębiorców, a od 1 lipca 2020 r. w stosunku do pozostałych podatników VAT, składających do tej pory deklaracje VAT-7 bądź VAT-7K, zacznie obowiązywać nowy JPK_VAT składający się z deklaracji i ewidencji (JPK_V7M i JPK_V7K).

Bezpłatne narzędzia

Z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach, w celu ułatwienia realizacji obowiązków związanych z przygotowaniem i wysłaniem nowego JPK_VAT, zostaną udostępnione bezpłatne narzędzia:

  • nowa aplikacja e-mikrofirma, która umożliwi obsługę nowych struktur JPK_VAT i JPK_FA,
  • formularz interaktywny, który umożliwi przygotowanie i wysłanie nowego JPK_VAT i zastąpi dotychczasowy plik CSV,
  • Klient JPK, który umożliwi wysłanie pliku JPK_VAT w formacie XML.

Udostępnione narzędzia będą działały wyłącznie po połączeniu z internetem.

Broszura informacyjna

W celu umożliwienia prawidłowego wykonania nowych obowiązków MF przygotował także broszurę informacyjną dotyczącą struktury JPK_VAT z deklaracją.

Treść broszury zostanie opublikowana w formie dodatku do Mk z cyklu Wyjaśnienia MF - z datą wydawniczą 20 marca 2020 r. i udostępniona wraz z marcowym pakietem dodatków z cyklu "Kodeks księgowego".

Źródło: Komunikat MF z 29 stycznia 2020 r. pt. "Nowy JPK_VAT - bezpłatne narzędzia do realizacji obowiązku" oraz Komunikat MF z 7 lutego 2020 r. pt. "Udostępnienie Broszury informacyjnej do JPK_V7M i JPK_V7K"

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK