Monitor Księgowego 18/2017, data dodania: 28.08.2017

Czy można zaliczać do kosztów wydatki na noclegi zleceniobiorców

PROBLEM

Prowadzę firmę, w której od września 2017 r. zatrudniłem współpracownika na umowę zlecenia. Będę go wysyłał do innych miejscowości w celu wykonywania zadań związanych z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczą. Zleceniobiorca w umowie ma zapisane, że przysługuje mu zwrot kosztów noclegów. Czy tego rodzaju wydatki będę mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

RADA

Tak, będzie Pan mógł zaliczać do kosztów wydatki na noclegi zleceniobiorcy w innych miejscowościach. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Ponadto poniesiony wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (art. 22 ust. 1 updof).

W przepisach updof nie zawarto zakazu ani jakiegokolwiek ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez przedsiębiorcę na noclegi w związku z wyjazdami służbowymi osób z nim współpracujących. W tym przypadku nie znajduje zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 52 updof. Ograniczenie zawarte w tym przepisie odnosi się tylko do diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.

Tym samym wypłacane zleceniobiorcy środki pieniężne z tytułu zwrotu kosztów noclegów będą mogły stanowić dla Pana koszt uzyskania przychodów, ponieważ:

  • obowiązek poniesienia przez Pana tych wydatków wynika z zawartej ze zleceniobiorcą umowy zlecenia oraz
  • wydatek ten spełnia przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 updof, tj. będzie ponoszony w celu osiągnięcia przychodów i nie został wymieniony w art. 23 ust. 1 updof jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodu.

Również organy podatkowe nie kwestionują możliwości zaliczania do kosztów wydatków na noclegi zleceniobiorców (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 24 listopada 2011 r., sygn. IPTPB1/415-440/14-4/AG).

Podstawa prawna:

  • art. 22, art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych- t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1448

Rafał Styczyński

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK