Rachunkowość Budżetowa 13-14/2019 [dodatek: Rachunkowość w instytucjach pomocy społecznej], data dodania: 27.06.2019

Licencja do 500+ - jaki paragraf

Na jakim paragrafie powinna być zaksięgowana licencja do 500+ na 2019 rok?

Prawidłowe zaklasyfikowanie operacji gospodarczej związanej zakupem licencji na używanie programu komputerowego wymaga zwrócenia uwagi na zapisy załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej).

W pierwszej kolejności należy określić, czy nabyta licencja spełnia kryteria przewidziane dla wartości niematerialnych i prawnych, wskazane w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Stosownie do zapisów art. 3 ust. 1 pkt 14 uor, przez pojęcie wartości niematerialnych i prawnych rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe:

  • nadające się do gospodarczego wykorzystania,
  • o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok,
  • przeznaczone do używania na potrzeby jednostki

- a w szczególności:

  • autorskie prawa majątkowe,
  • prawa pokrewne,
  • licencje,
  • koncesje,
  • prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz zdobniczych,
  • know-how.

 

ZAPAMIĘTAJ!

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, wartości niematerialne i prawne zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.

 

Jeżeli została nabyta nowa licencja i spełnia wszystkie wymienione wcześniej warunki, jej wartość należy ująć na koncie 020 "Wartości niematerialne i prawne". W przypadku np. zakupu licencji na okres krótszy niż jeden rok nie będzie ona stanowiła wartości niematerialnej i prawnej.

Ponadto należy zwrócić uwagę na wartość zakupionego składnika aktywów. Jednostka budżetowa może sfinansować zakup licencji zarówno ze środków bieżących, jak i inwestycyjnych Zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej, w paragrafach: 605, 607, 611 i 613 ujmuje się wydatki na inwestycje, bez zakupów inwestycyjnych, które należy klasyfikować odpowiednio w paragrafach: 606, 608, 612 i 614. Zakupy te odnoszą się do środków trwałych niezaliczonych do pierwszego wyposażenia, których wartość początkowa jest wyższa od kwoty określonej w art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie są dokonywane jednorazowo lub gdy od nich nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych w przypadkach określonych w tej ustawie.

W przypadku zakupu licencji o wartości nieprzekraczającej kwoty 10 000 zł, kolejny (2019 r.) zakup należy zaklasyfikować do § 430 "Zakup usług pozostałych". Co do zasady, postanowienia umowy licencyjnej rozstrzygają, czy zakup związany jest z nabyciem nowej, czy przedłużeniem subskrypcji w ramach już posiadanej licencji.

Nadmienić należy, że w sytuacji, gdy nabyte oprogramowanie (lub licencja) stanowi wyposażenie środka trwałego (jego część składową lub część dodatkową), to zastosowanie może mieć § 421 "Zakup materiałów i wyposażenia". Taka sytuacja nastąpi, gdy nabycie tego oprogramowania zostanie dokonane w celu remontu środków trwałych lub pozostałych środków trwałych lub jest bezpośrednio związane z zakupem pozostałych środków trwałych jednorazowo umarzanych w miesiącu przyjęcia do używania. Wydatki na zakupy inwestycyjne klasyfikowane są do § 606 "Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych". Ponadto należy zwrócić uwagę, że zapisy ustawy o rachunkowości nie przewidują ulepszenia już ujętej w ewidencji wartości niematerialnej i prawnej, dlatego nakłady poniesione na już przyjęte do użytkowania wartości niematerialne i prawne, np. w postaci zakupu przedłużenia możliwości korzystania z programu, klasyfikowane powinny być do § 430 "Zakup usług pozostałych"

 

Podstawy prawne

  • art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 351)

  • art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865)

  • załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 257)

©℗

Jarosław Jurga

ekonomista, certyfikowany księgowy, posiada doświadczenie w obszarze finansów publicznych wsparte studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK