Monitor Księgowego 2/2020, data dodania: 17.01.2020

Podatnicy osiągający w 2019 r. dochody w Austrii i Słowenii muszą za ten rok złożyć zeznanie PIT

Podatnicy będący polskimi rezydentami podatkowymi, którzy w 2019 r. osiągnęli dochody z pracy w Austrii i Słowenii, muszą złożyć zeznanie za 2019 r., nawet jeżeli nie uzyskali żadnych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. To efekt zmiany od 1 stycznia 2019 r. metody unikania podwójnego opodatkowania, jaka nastąpiła w umowach zawartych z tymi krajami. Dotychczasowa metoda wyłączenia z progresją została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania w umowach zawartych w tej sprawie z Austrią i Słowenią. Od tego dnia obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, a nie - jak to było dotychczas - metoda wyłączenia z progresją.

Przypominamy, że metoda proporcjonalnego odliczenia polega na tym, że podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, tj. od dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą. Odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Sposób obliczenia tego limitu podajemy poniżej.

Ustalenie limitu odliczenia podatku

• należy obliczyć dochód całkowity (Dc), sumując dochody ze źródeł uzyskanych w Polsce (Dp) i za granicą (Dz),

• od dochodu całkowitego (Dc) trzeba obliczyć podatek według skali podatkowej (P),

• należy obliczyć limit odliczenia podatku zapłaconego za granicą według wzoru:

L = P × (Dz / Dc)

• następnie od podatku obliczonego od dochodu całkowitego (P) należy odjąć podatek zapłacony za granicą (Pz), jednak tylko do wysokości obliczonego wcześniej limitu; w ten sposób jest wyliczana kwota podatku należnego do zapłaty w Polsce (Pn):

Pn = P - (Pz < L)

Jeśli zatem podatek zapłacony za granicą jest niższy od wyliczonego limitu, podlega odliczeniu w całości. Jeśli natomiast jest wyższy, podlega odliczeniu tylko do wysokości limitu.

 

Metodę tę stosujemy:

  • do dochodów, co do których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakazuje stosować metody wyłączenia z progresją, oraz
  • do dochodów podatników, którzy - mając miejsce zamieszkania w Polsce - uzyskują dochody wyłącznie poza Polską, a dochody te nie są zwolnione z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub Polska z danym krajem nie zawarła stosownej umowy.

Wprowadzona zmiana powoduje obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych przez polskich rezydentów w każdej okolicznośći, m.in. z tytułu pracy najemnej wykonywanej w Austrii i Słowenii. Oznacza to, że obowiązek złożenia zeznania podatkowego za 2019 r. dotyczy również sytuacji, gdy podatnik będący polskim rezydentem nie uzyskiwał innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej.

Źródło: komunikat MF z 8 stycznia 2020 r. pt. "Austria i Słowenia - zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania" - opubl. na www.podatki.gov.pl

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK