Monitor Księgowego 4/2018, data dodania: 14.03.2018

Od 2019 r. wypłata wynagrodzenia pracownika będzie dokonywana w formie bezgotówkowej

Od 1 stycznia 2019 r. pracownik będzie musiał złożyć wniosek do pracodawcy, jeżeli będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie w gotówce. Bez tego wniosku wynagrodzenie będzie wypłacane wyłącznie w formie bezgotówkowej, przelewem na konto w banku.

1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Zmienia ona przepisy Kodeksu pracy dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia pracownikowi.

Zasady wypłaty wynagrodzenia pracownikowi

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej. Dopuszczalne jest częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna, ale tylko wtedy, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy (art. 86 ust. 1 i 2 Kodeksu pracy).

Obecnie obowiązuje zasada, zgodnie z którą podstawowym sposobem wypłaty wynagrodzenia jest wypłata gotówki do rąk pracownika. Wypłata wynagrodzenia może być dokonana na rachunek płatniczy pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 ust. 3 Kodeksu pracy).

Od 1 stycznia 2019 r. powyższa zasada ulegnie odwróceniu i bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzenia stanie się formą preferowaną. Pracodawca będzie dokonywać wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Możliwa będzie też wypłata do rąk pracownika, ale tylko wtedy, gdy pracownik złoży pracodawcy wniosek w tej sprawie.

Przeprowadzona zmiana przepisów dostosowuje je do zmieniających się preferencji pracowników, coraz powszechniej wybierających bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia.

Nowe obowiązki pracodawców

W wyniku zmiany przepisów na pracodawcę zostaną nałożone nowe obowiązki. Przede wszystkim do 21 stycznia 2019 r. będzie on musiał poinformować pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o konieczności:

  • podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo
  • złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.

Jeżeli pracownik nie poda informacji o numerze rachunku płatniczego ani nie złoży wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, wówczas pracodawca wypłaci wynagrodzenie do rąk własnych pracownika.

Pracodawca wypłaci wynagrodzenie do rąk własnych pracownika także w przypadku, gdy w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do dnia otrzymania przez pracodawcę informacji o numerze rachunku płatniczego albo wniosku o wypłatę do rąk własnych przypadnie termin wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Zmiana przepisów dotyczących wypłaty wynagrodzenia na rachunek płatniczy wymusiła również dokonanie w Kodeksie pracy zmian w zakresie udostępnianych pracodawcy danych osobowych. Zmiana umożliwi pracodawcy żądanie od pracownika podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie dokonywana wypłata wynagrodzenia (art. 221 Kodeksu pracy).

 

Podstawa prawna

art. 1, art. 10, art. 13 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją - Dz.U. z 2018 r. poz. 357

art. 86 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 108; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 357

 

Tomasz Kowalski

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", specjalista w zakresie prawa pracy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK