Biuletyn VAT 10/2019 [dodatek: Zmiany w Vat], data dodania: 11.10.2019

Zmiany w Vat 2019/2020. Czy zajęcie sportowo-rekreacyjne należy ewidencjonować na kasie fiskalnej

PROBLEM

Czynny podatnik VAT rozszerzył działalność o prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych (PKD 85.51.1) na rzecz osób fizycznych. Czy przychody należy ewidencjonować na kasie fiskalnej zainstalowanej w miejscu świadczenia usługi (wynajęta hala sportowa) w miejscowości innej niż siedziba firmy? Czy można stosować zwolnienie z VAT? Czy zmienią się przepisy w tym zakresie?

RADA

Świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu stawką 8%. Paragony powinny być wydawane w miejscu świadczenia usługi. Dlatego gdy podatnik nie korzysta z przenośnej kasy, musi ją zainstalować w miejscu świadczenia usługi. Usługa nie korzysta ze zwolnienia z VAT i nie zmienią tego ostatnie nowelizacje.

UZASADNIENIE

Co do zasady paragony fiskalne powinny być wystawiane i wydawane nabywcy, bez jego żądania, podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności (§ 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących). W konsekwencji, co do zasady, świadczenie usługi powinno być ewidencjonowane z chwilą jej wykonania,

a w konsekwencji w miejscu jej wykonania. We wskazanej sytuacji oznacza to - o ile nie ma zastosowania zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania - konieczność ewidencjonowania świadczonych usług w miejscu ich świadczenia, tj. w hali sportowej. Nie musi to być jednak kasa zainstalowana w tym miejscu. W grę wchodzi również wykorzystanie przenośnej kasy rejestrującej.

Trzeba też wyjaśnić, że usługi wstępu na zajęcia sportowo-rekreacyjne nie korzystają ze zwolnienia od VAT, lecz są opodatkowane VAT według stawki 8% (na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 179 lub 186 załącznika nr 3 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). W konsekwencji ta właśnie stawka VAT (a nie zwolnienie od VAT) będzie w przedstawionej sytuacji właściwa. Od 1 kwietnia 2020 r. stawka 8% będzie wynikała z poz. 55 i 68 załącznika nr 3 do ustawy w nowym brzmieniu.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

  • art. 111, art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.).

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK