Poradnik Rachunkowości Budżetowej 8/2018, data dodania: 30.07.2018

Split payment a centralizacja VAT

Od 1 lipca br. wszedł w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności (split payment). Z rachunku VAT będzie można płacić VAT należny do urzędu skarbowego oraz VAT z faktur kosztowych dla kontrahentów. I wszystko byłoby OK, tylko że my jesteśmy scentralizowani i VAT-u nie płacimy do urzędu skarbowego, tylko do gminy. Czy pójdzie taki przelew?

https://www.facebook.com/PRBinfor

W jednostce organizacyjnej będącej szkołą, ośrodkiem pomocy społecznej, ośrodkiem rekreacji czy nawet w centrum usług wspólnych (będących osobną jednostką budżetową - istnieje możliwość, aby CUW-em były urząd lub starostwo) nie ma zobowiązania podatkowego i wydatku z tytułu VAT. Rozliczenie wynika jedynie z "cząstkowej deklaracji". Ze zmienionych przepisów o sprawozdawczości i planach kont nie wynika, aby dochody i wydatki były rozliczane metodą "netto". Wydatek zawsze jest "brutto", bo to jest kwota równa zobowiązaniu wobec kontrahenta (art. 44 ust. 3 pkt 3 uofp).

Sam przelew między rachunkami VAT podatnika (np. gminy) w tym samym banku jest możliwy.

W przypadku np. szkoły z rachunku VAT będą możliwe operacje stanowiące wypływ środków z rachunku przy użyciu komunikatu przelewu, takie jak:

  • zapłata VAT z otrzymanej faktury po wykonaniu operacji gospodarczej,
  • zwrot VAT w przypadku wystawienia przez kontrahenta faktury korygującej,
  • przelew wewnętrzny na inny rachunek VAT podatnika w tym samym banku,
  • zwrot nienależnie otrzymanej płatności.

Uznanie i obciążenie rachunku VAT następuje odpowiednio przez obciążenie albo uznanie rachunku rozliczeniowego posiadacza rachunku VAT prowadzonego w tym samym banku.

Jeśli jednostka nie ma wpływów z dochodów budżetowych (lub w przypadku jednostki oświatowej dochodów gromadzonych na wydzielonym rachunku) z tytułu opodatkowanych usług lub dostaw wynikających ze stosunków cywilnoprawnych, to nie uzyska wpływów na rachunek VAT od kontrahenta. W takim przypadku w celu "upłynnienia" środków z VAT zgromadzonych na rachunku VAT w urzędzie będzie konieczne zasilenie środkami przeznaczonymi na wydatki (tej przykładowej szkoły), które przy wykorzystaniu komunikatu przelewu trafią na rachunek VAT szkoły. Takie zasilenie należy księgować, zakładając, że jednostka utworzyła nowe konto syntetyczne, np. o symbolu 129:

  • Wn 129 "Rachunek VAT",
  • Ma 223 "Rozliczenie wydatków budżetowych".

W przypadku niewykorzystania tych środków będzie możliwy przelew zwrotny przy użyciu komunikatu przelewu i wtedy taką operację należałoby zaksięgować:

  • Wn 223 "Rozliczenie wydatków budżetowych",
  • Ma 129 "Rachunek VAT".

Jeżeli jednostka ma sprzedaż opodatkowaną, a kontrahent skorzysta z mechanizmu podzielonej płatności, to należny VAT z wystawionych faktur trafi na rachunek VAT szkoły. Wtedy środki na rachunku VAT pochodzą ze sprzedaży, więc przelew wewnętrzny między rachunkami VAT powinien być księgowany:

  • Wn 222 "Rozliczenie dochodów budżetowych",
  • Ma 129 "Rachunek VAT".

Przypomnę jeszcze, że zwrot VAT jest należny gminie (lub powiatowi), a nie budżetowi państwa. Jedynie kwota zobowiązania podatkowego wynikająca z deklaracji VAT-7 jest należna budżetowi państwa.

W komunikacie przelewu nie ma miejsca na wpisanie numeru rachunku bankowego dla VAT, więc przelewy wewnętrzne między rachunkami VAT jednego podatnika są dokonywane de facto między rachunkami rozliczeniowymi, do których bank utworzył rachunki VAT.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

©℗

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK