Rachunkowość Budżetowa 3/2019, data dodania: 11.02.2019

Dochody z tytułu opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów - klasyfikacja budżetowa

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach wpłynął wniosek o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu klasyfikacji budżetowej dochodów z tytułu opłat przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności wnoszonych przez osoby fizyczne.

STANOWISKO RIO: Uwzględniając przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 z późn.zm.), dochody z tytułu opłat przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności wnoszonych przez osoby fizyczne należy ujmować w § 076 - "Wpływy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności", z odpowiednią czwartą cyfrą. Natomiast obowiązująca klasyfikacja nie zawiera adekwatnego paragrafu dla ww. opłat wnoszonych przez pozostałe podmioty, tj. inne niż osoby fizyczne, dlatego też proponuje się ujmować przedmiotowe dochody w § 077 - "Wpłaty z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości", z odpowiednią czwartą cyfrą. Z kolei wydatek gminy ponoszony z tytułu ww. opłat na rzecz budżetu państwa powinien być zaklasyfikowany do § 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa", z odpowiednią czwartą cyfrą.

Odnosząc się zaś do wykazywania należności jednostki samorządu terytorialnego wynikających z przedmiotowych opłat, należy stwierdzić, iż proces przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów nie stanowi sprzedaży na raty, w rozumieniu art. 535 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 z późn.zm.), bowiem nie spełnia przesłanek dotyczących umowy sprzedaży. W myśl przepisów ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716), przedmiotowe przekształcenie następuje z mocy prawa (z dniem 1 stycznia 2019 r.), a opłaty z tytułu przekształcenia mogą być wnoszone maksymalnie przez okres 20 lat. Uwzględniając treść art. 7 ust. 5 i ust. 7 oraz art. 20 ust. 1 ww. ustawy, w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 109 z późn.zm.), w kolumnie 5 "Należności" należy ująć kwotę odpowiadającą opłacie rocznej lub opłacie jednorazowej, natomiast w kolumnie 9 "Saldo końcowe należności do zapłaty ogółem" tylko wówczas, gdy jest zasadne za dany okres sprawozdawczy.

Mając powyższe na względzie, sumę należną jednostce samorządu terytorialnego z tytułu ww. przekształcenia wg stanu na dzień sporządzenia sprawozdania Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, wykazuje się, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 6 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1773), w pozycji N.5.3. "Z tytułu innych niż wymienione powyżej".

Pismo RIO w Katowicach z 3 grudnia 2018 r.

znak: WA-023/106/18

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK