Wideoszkolenie

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 19/2017, data dodania: 21.09.2017

Czy w podstawie wynagrodzenia urlopowego należy uwzględnić premię uznaniową

PROBLEM

Pracownik od ponad 2 lat co miesiąc dostaje premię uznaniową. Czy należy ją uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego?

RADA

Jeśli tzw. premia uznaniowa jest wypłacana regularnie i przez dłuższy czas, należy uznać, że jest ona składnikiem wynagrodzenia za pracę. Potwierdza to również orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok z 3 września 2013 r., I PK 33/13, OSNP 2014/11/156). Nazywanie jej "premią" może zostać potraktowane jako obejście przepisów. Dlatego taka premia powinna być wliczana do wynagrodzenia urlopowego.

Podstawa prawna:

§ 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego - Dz.U. Nr 2, poz. 14, ost. zm. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353

Ewa Preis,

radca prawny

Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK