Biuletyn VAT 4/2018, data dodania: 19.03.2018

Jakie zapisy w umowie dotyczące split payment są dozwolone

Zapis w umowie zachęcający klienta do zapłaty całej kwoty na rachunek sprzedawcy, z pominięciem rachunku VAT, w zamian za udzielony rabat będzie zdaniem MF dozwolony. Tak wynika z pisma MF z 8 stycznia 2018 r. (sygn. PT8.054.5.2018.TXZ.10E), które stanowi odpowiedź na interpelację poselską.

W piśmie tym czytamy:

Pan Poseł w złożonej interpelacji przedstawił kwestię w zakresie mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP), wprowadzonego ustawą z 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dotyczącą faktu, że doradcy podatkowi już znaleźli sposób na obejście wprowadzanych przepisów, a mianowicie, jeżeli nabywca przeleje całą kwotę na jeden rachunek, to może otrzymać specjalny rabat i w związku z tym zadał pytanie: "Czy taki zapis umowy kupna-sprzedaży jest dozwolony?"

Odpowiadając na tak zadane pytanie, należy w pierwszej kolejności zauważyć, że w opisanej przez Pana Posła sytuacji nie można mówić o "obchodzeniu wprowadzonych przepisów", gdyż MPP polega właśnie na dobrowolności jego stosowania.Wskazany przez Pana Posła sposób układania stosunków pomiędzy kontrahentami jest objęty swobodą zawierania umów i może występować zarówno obecnie (np. rabat za wcześniejszą zapłatę kontrahentowi, rabat za dokonanie zamówienia na konkretną ilość towaru), jak i po wejściu ww. ustawy w życie celem uzyskania zapłaty bez zastosowania MPP. To, że takie rozwiązania będą przez podatników stosowane było brane pod uwagę przy projektowaniu przepisów. Gdyby takie rozwiązanie nie było możliwe, wówczas dobrowolność stosowania MPP byłaby pozorna.

Jednocześnie MF ostrzega klientów przed takimi zachętami:

Należy oczywiście pamiętać, że nabywca korzystający z takich zachęt ze strony dostawcy powinien zachować szczególną ostrożność. Należy zauważyć, że skorzystanie z MPP przez nabywcę zabezpiecza go przed szeregiem negatywnych konsekwencji w przypadku uwikłania w przestępczy proceder wyłudzania VAT przez dostawcę. Skorzystanie z zachęt ze strony dostawcy mających na celu zrezygnowanie z dokonania płatności za fakturę z wykorzystaniem MPP może wprawdzie przynieść krótkoterminowo korzyść w postaci uzyskanego rabatu, jednakże pozbawia nabywcę jakiejkolwiek ochrony w przypadku okazania się, że rzeczywistym powodem udzielenia przez dostawcę rabatu była chęć uwikłania nabywcy w przestępczy proceder.

oprac. Joanna Dmowska

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK