Monitor Księgowego 2/2018, data dodania: 08.01.2018

Jak rozliczyć wydatki na ulepszenie środka trwałego umarzanego w ciężar funduszu zasobowego spółdzielni mieszkaniowej - interpretacja MF

Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów, ale dokonywała ich umorzenia w ciężar funduszu zasobowego, nie jest możliwe dokonywanie amortyzacji podatkowej od samych nakładów poniesionych na ich ulepszenie. W takim wypadku nakłady na ulepszenie, podobnie jak środki trwałe, których dotyczą, powinny być umarzane w ciężar funduszu zasobowego. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

MF

W rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca wskazał, że posiada w swoich zasobach dwa pawilony handlowe. Pierwszy z nich Spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie, przyjmując go w ewidencji środków trwałych. W 2017 r. Spółdzielnia dokonała jego modernizacji polegającej na wykonaniu podziału części pawilonu na lokale użytkowe, wykonaniu instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania oraz docieplenia stropodachu.

Natomiast dugi pawilon wybudowany został w 1977 r., a w kosztach jego budowy partycypowały zakłady pracy. Pawilon ten również został przyjęty w ewidencji środków trwałych. W 2017 r. Spółdzielnia dokonała jego modernizacji polegającej na podziale części pawilonu na trzy nowe lokale wraz z wykonaniem w nich sanitariatów oraz instalacji elektrycznej. W obu przypadkach nakłady na ulepszenie pawilonów przekroczyły kwotę 3500 zł. Do chwili obecnej Wnioskodawca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, lecz pawilony są umarzane w ciężar funduszu zasobowego. Natomiast o wartość poniesionych prac modernizacyjnych Spółdzielnia zwiększyła wartość środków trwałych i zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów eksploatacyjnych. Pawilony te nie są zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych tylko od wartości wynikającej z modernizacji pawilonów, przy jednoczesnej możliwości dokonywania odpisów umorzeniowych w ciężar funduszu zasobowego od części wartości już istniejącej.

Odnosząc powyższe do przedstawionego wcześniej stanu prawnego sprawy, stwierdzić należy, że skoro od pawilonów, których dotyczy wniosek, Spółdzielnia nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych obciążających koszty uzyskania przychodów, ale dokonywała ich umorzenia w ciężar funduszu zasobowego, nie jest możliwe dokonywanie tej amortyzacji od samych nakładów poniesionych na ich ulepszenie. Jak wcześniej wskazano, powołując się na konkretne przepisy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, a nakłady na ich ulepszenie na wartość tę wpływają (art. 16g ust. 13 updop), ale jej nie stanowią.

Wnioskodawca, nie ma zatem możliwości dalszego dokonywania odpisów umorzeniowych w ciężar funduszu zasobowego od części wartości już istniejącej, a odpisów amortyzacyjnych od dokonanych nakładów na ulepszenie ww. środków trwałych. Nakłady na ulepszenie, podobnie jak środki trwałe, których dotyczą, winny być umarzane w ciężar funduszu zasobowego.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 stycznia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.416.2017.1.BD

Od redakcji:

Fundusz zasobowy to jeden z rodzajów funduszy własnych spółdzielni mieszkaniowych powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach. Warto zauważyć, że zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wartość środków trwałych finansowanych bezpośrednio z funduszu udziałowego lub wkładów mieszkaniowych i budowlanych nie zwiększa funduszu zasobowego. Umorzenie wartości tych środków trwałych obciąża odpowiednio fundusz udziałowy lub wkłady mieszkaniowe i budowlane. W przypadku spółdzielni mieszkaniowej, która wystąpiła o interpretację, pawilony zostały jednak sfinansowane z innych niż wymienione środki i odpisów umorzeniowych od pawilonów spółdzielnia dokonuje w ciężar funduszu zasobowego. To zasady gospodarki finansowej spółdzielni mieszkaniowej rozstrzygają, czy w odniesieniu do lokali użytkowych finansowanych z funduszu zasobowego stosowane jest umorzenie wartości tych lokali pomniejszające fundusz zasobowy spółdzielni, czy też będą naliczane odpisy amortyzacyjne w ciężar kosztów działalności, którym te lokale służą. Jeżeli jednak zasady te nakazują umorzenie wartości tych lokali pomniejszające fundusz zasobowy spółdzielni, to konsekwentnie tak samo powinny być traktowane wydatki na ich ulepszenie. Należy zatem zgodzić się ze stanowiskiem fiskusa przedstawionym w przywołanej interpretacji.

 

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK