Biuletyn VAT 12/2017, data dodania: 07.11.2017

Czy spółka może sprzedać za przysłowiową złotówkę nieruchomość na rzecz gminy

PROBLEM

Spółka jest właścicielem terenu. Na granicy tej nieruchomości przebiega most i wał. Nakłady na utrzymanie wału są bardzo duże, dlatego spółka postanowiła sprzedać tę część nieruchomości gminie, tym bardziej że nie korzysta z tej części działki, ponieważ jest ona znacznie oddalona od magazynów spółki, które znajdują się na tym terenie. Corocznie wał był poddawany koniecznym pracom modernizacyjnym, w związku z czym spółka odliczała także z tego tytułu podatek. Wątpliwości spółki sprowadzają się do kwoty, za jaką zgodziła się sprzedać tę część działki. Po porozumieniu z gminą spółka zgodziła się bowiem sprzedać ten kawałek działki za przysłowiową złotówkę. Czy kwota ta stanowić będzie podstawę opodatkowania? Czy też może się tak zdarzyć, że urząd skarbowy uzna to za próbę obejścia prawa?

RADA

Nie ma przeszkód, aby spółka sprzedała gminie część działki za przysłowiową złotówkę. Kwota ta stanowić będzie podstawę opodatkowania z tytułu dokonania dostawy działki. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest odpłatna dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Obowiązujące przepisy nie ograniczają przy tym swobody podatników w zakresie ustalania ceny dokonywanych odpłatnych dostaw towarów. Cena ta może być również symboliczna.

Sprzedaż za taką cenę może zostać zakwestionowana przez właściwy dla podatnika organ podatkowy tylko w przypadkach wymienionych w art. 32 ust. 1 ustawy o VAT, a więc w przypadku transakcji dokonywanych między podmiotami powiązanymi. Przepis ten upoważnia organy podatkowe do określania podstawy opodatkowania. Ma on zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione są cztery warunki (zob. tabelę).

Warunki określania podstawy opodatkowania przez organy podatkowe

Lp.

Warunki

1.

Istnienie między stronami transakcji związku, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT; związek ten istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze:

  • rodzinnym lub z tytułu przysposobienia,

  • kapitałowym,

  • majątkowym lub

  • wynikające ze stosunku pracy.

Związek ten istnieje także wtedy, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów.

2.

Ustalone wynagrodzenie jest:

  • niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, lub

  • niższe od wartości rynkowej, natomiast dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku, lub

  • wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

3.

Istniejący między stronami związek miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.

4.

Transakcja nie jest zawierana między podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2014 r. (sygn. ILPP1/443-541/14-3/HW), w której czytamy, że:

(...) przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny, czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej (nawet znacznie) niż rzeczywista wartość danego towaru, czy usługi. Jedynie w sytuacji, gdy między podmiotami (kontrahentami) istnieją powiązania rodzinne, kapitałowe, majątkowe lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w art. 32 ustawy, organ podatkowy może określić wysokość obrotu na podstawie wartości rynkowej tych towarów lub usług ale tylko w sytuacji, gdyby związki te miały wpływ na ustalenie ceny.

 

W przedstawionej sytuacji dostawa działki nie zostanie jednak dokonana między podmiotami powiązanymi. Nie wynika to bowiem ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu Czytelnika. Powoduje to, że nie ma przeszkód, aby spółka sprzedała gminie część działki za przysłowiową złotówkę. Kwota ta stanowić będzie podstawę opodatkowania z tytułu dokonania dostawy działki. Stanowi ona bowiem jedyną zapłatę, którą spółka jako dokonujący dostawy gruntu otrzyma z tytułu sprzedaży (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Spółka nie musi się obawiać uznania przez organy podatkowe transakcji sprzedaży działki za przysłowiową złotówkę za próbę obejścia prawa. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pozbycie się działki jest dla spółki korzystne ekonomicznie, co uzasadnia zastosowanie ceny odbiegającej od wartości rynkowej, w tym ceny symbolicznej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nabywcą będzie gmina, czyli podmiot prawa publicznego.

 

Podstawa prawna:

  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 29a ust. 1 oraz art. 32 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

 

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK