Monitor Księgowego 22/2017, data dodania: 27.10.2017

E-składka nowy sposób rozliczania należności z ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. każdemu płatnikowi składek zostanie przydzielony indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że będzie on wpłacał wszystkie składki do ZUS na indywidualne konto jednym przelewem, a nie jak dotychczas za pomocą trzech przelewów. Natomiast KRUS zamierza umożliwić rolnikom opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą bezpośrednich zleceń płatniczych on-line, poprzez portal dla rolników eKRUS.

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. składki na wszystkie fundusze, tj. ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FEP oraz FP i FGŚP, będą wpłacane na indywidualny numer rachunku składkowego danego przedsiębiorcy. Dotychczasowe rachunki, na które płatnicy składek dokonują wpłat na poszczególne subkonta, zostaną zamknięte.

Informacja o numerze rachunku składkowego (NRS)

Najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. każdy płatnik składek dotychczas zgłoszony w ZUS powinien otrzymać informację o numerze rachunku składkowego w formie papierowej za pośrednictwem poczty albo w przypadku płatników składek, którzy w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS utworzyli profil informacyjny, numery rachunków składkowych zostaną udostępnione w tym systemie.

Jeżeli płatnicy składek nie otrzymają informacji o numerach rachunków składkowych w terminie do 31 grudnia 2017 r., są obowiązani zwrócić się do właściwej jednostki ZUS o jej przekazanie przed najbliższym terminem opłacania składek.

Płatnicy składek rozpoczynający działalność gospodarczą po 1 stycznia 2018 r. informację o numerze rachunku składkowego otrzymają z ZUS niezwłocznie po założeniu konta płatnika składek.

UWAGA!

Płatnik składek nie będzie ponosił konsekwencji otrzymania błędnej informacji o przydzielonym numerze rachunku składkowego.

Indywidualny numer rachunku składkowego będzie się składał z numeru identyfikującego ZUS i z numeru płatnika składek (ostatnie 10 cyfr konta bankowego). Cały numer rachunku będzie się składał z 26 cyfr zgodnie z polskim standardem określającym sposób numeracji rachunków bankowych (NRB).

ZUS na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że w sytuacji gdy płatnik składek będzie rozliczał składki np. z działalności gospodarczej oraz za nianię (inna numeracja deklaracji rozliczeniowej), wówczas ZUS nada takiemu płatnikowi dwa odrębne rachunki składkowe.

Dwa numery otrzymają również powiatowe urzędy pracy czy miejskie ośrodki pomocy społecznej, które osobno rozliczają składki za pracowników i za świadczeniobiorców.

UWAGA!

Jednym przelewem płatnik dokona płatności nie tylko na swoje ubezpieczenia, ale także za zatrudnionych pracowników czy zleceniobiorców.

Zmiana zasad rozliczania składek

W związku z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku składkowego (NRS) zmienią się zasady rozliczania wpłat.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wpłaty będą rozliczane począwszy od najstarszych należności, według najwcześniejszej daty powstania zobowiązania. Nowy sposób rozliczania wpłat wiąże się z niekorzystnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców opłacających składki za siebie, szczególnie w zakresie prawa do świadczeń chorobowych. Bowiem w sytuacji gdy na koncie płatnika będzie figurowała zaległość, ZUS w pierwszej kolejności rozliczy bieżącą wpłatę na poczet zadłużenia. W rezultacie wskutek nieopłacenia składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ubezpieczenie to ustanie. Wówczas przedsiębiorca nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego, ze względu na niepodleganie temu ubezpieczeniu w okresie powstania niezdolności do pracy.

Jak należy opłacić składki za grudzień 2017 r.

ZUS wyjaśnia, że do składek za grudzień 2017 r., które zostaną opłacone w terminie do 31 grudnia 2017 r. (czyli przed terminem ich płatności), należy stosować dotychczasowe zasady poprzez sporządzenie kilku przelewów odrębnie na każdy fundusz (ubezpieczenia społeczne, FEP, ubezpieczenia zdrowotne, FP i FGŚP).

Jeżeli natomiast płatnik składek opłaci grudniowe należności po 1 stycznia 2018 r., to powinien to zrobić jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego, który otrzyma z ZUS.

Warto zaznaczyć, że płatności dokonywane w ramach układu ratalnego lub na podstawie decyzji odraczającej termin płatności płatnicy składek będą również korzystać z indywidualnego konta. W tym przypadku decydująca będzie chronologia terminów płatności w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że jeśli np. termin płatności raty będzie wcześniejszy niż termin opłacenia należnych składek ZUS, to dokonana wpłata na rachunek składkowy płatnika w pierwszej kolejności pokryje ratę, a nadwyżka zostanie rozliczona na poszczególne fundusze zgodnie z zasadami rozporządzenia o rozliczaniu składek.

 E-składka w KRUS

W KRUS, dzięki porozumieniu z Krajową Izba Rolniczą, rolnicy będą mieć możliwość dokonywania płatności przez Internet (tzw. usługa e-składki), dla osób korzystających

z systemu elektronicznego eKRUS. Przypomnijmy, że portal eKRUS przeznaczony jest dla ubezpieczonych w KRUS:

  • rolników i domowników podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz
  • członków ich rodzin, zgłoszonych za pośrednictwem KRUS do ubezpieczenia zdrowotnego.

Płatność ta będzie dokonywana na zdefiniowany przez KRUS rachunek bankowy. Do zlecanej płatności będzie doliczana prowizja w preferencyjnej kwocie 0,59 gr brutto. Prowizja ta nie będzie pomniejszała kwoty składki.

 

Podstawa prawna:

  • art. 1 pkt 8 i 10, art. 3 ustawy z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2017 r. poz. 1027

  • § 7, 13-18 i 32 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Dz. U. z 2017 r. poz. 1831

Małgorzata Kozłowska

radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK