Rachunkowość Budżetowa 13-14/2017, data dodania: 01.07.2017

Czy dofinansowanie półkolonii z ZFŚS zwolnione jest z podatku dochodowego

W ramach ZFŚS dofinansowujemy w tym roku półkolonie letnie dzieci pracowników. Takie wsparcie przewiduje nasz regulamin ZFŚS. Czy świadczenie takie będzie wolne od podatku dochodowego?

Tak, przepisy podatkowe nie uzależniają zwolnienia dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży, dofinansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), od tego, aby był to wypoczynek "wyjazdowy". Ważne, aby wypoczynek był zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Na zwolnienie podatkowe w przypadku dofinansowania uczestnictwa w półkoloniach wskazują również organy skarbowe.

 

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) w art. 21 ust. 1 pkt 78 wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  • z funduszu socjalnego, ZFŚS oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wypoczynek dla celów zwolnienia podatkowego ma być zorganizowany, a zatem niezbędne będzie przedstawienie dowodu poniesienia wydatku.

Jak podkreślił np. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 czerwca 2014 r. znak: ITPB2/415-234/14/MN: wymienione przez ustawodawcę w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formy wypoczynku w postaci wczasów, kolonii, obozów czy zimowisk mają na celu uwypuklenie warunku uczestniczenia w formach wypoczynku zorganizowanego przez uprawnione podmioty na zasadach określonych w rozporządzeniu w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania. Intencją ustawodawcy jest bowiem wyłączenie z zakresu przedmiotowego zwolnienia dopłat do niezorganizowanych form wypoczynku, takich na przykład jak wczasy potocznie nazywane "pod gruszą".

Pomocny w zakresie rozumienia pojęcia "wypoczynku" odnośnie dzieci i młodzieży może być art. 92a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty). Zgodnie z ustępem 1 tego przepisu ilekroć w art. 92b-92t i art. 96a ustawy o systemie oświaty jest mowa o wypoczynku, należy przez to rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku.

Półkolonie zostały więc zakwalifikowane jako jedna z form wypoczynku.

 

Wymienione w updof formy wypoczynku (wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, połączony z nauką pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych) nie tworzą zamkniętego katalogu i nie wyczerpują zakresu ulgi podatkowej z racji zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. W interpretacjach organów skarbowych wskazuje się, że mogą z niej korzystać np. zielona szkoła (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2011 r., znak: IPPB4/415-866/10-4/MP), rekolekcje wyjazdowe (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2014 r., znak: IBPBII/1/415-188/14/MK), wycieczka (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2013 r., znak: ITPB2/415/514/13/MN).

W zakresie półkolonii w kontekście omawianego zwolnienia podatkowego wypowiedział się dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2012 r., znak: ILPB1/415-778/12-4/AMN. W regulaminie ZFŚS wnioskodawcy uwzględniono "półkolonię" jako jedną z form wypoczynku dla dzieci i młodzieży objętą zwolnieniem z podatku od osób fizycznych, pod warunkiem że zostaną przedstawione stosowne dokumenty takie jak faktura, rachunek, dowód wpłaty, z którego będzie wynikało co najmniej: nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, na rzecz którego wpłata została dokonana, forma wypoczynku, imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej formy wypoczynku, imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty, kwotę i datę dokonania zapłaty. Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu: w sytuacji, gdy wnioskodawca dopłaca ze środków ZFŚS do wypoczynku dzieci i młodzieży w wieku do lat 18, zorganizowanego w formie półkolonii (…), dopłaty te będą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego niezależnie od ich wysokości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Podstawy prawne

  • art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 648)

  • art. 92a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 949)

Marek Rotkiewicz

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK