Rachunkowość Budżetowa 13/2016, data dodania: 27.06.2016

Odliczanie VAT przy uwzględnieniu wskaźnika procentowego innego niż prewspółczynnik

Jesteśmy jednostką budżetową gminy, w której nie została jeszcze wprowadzona centralizacja rozliczeń VAT. Obliczyliśmy metodą dochodową prewspółczynnik na 2016 r. w wysokości 14%, natomiast proporcja, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, wynosi u nas 100%. Od zakupów dotyczących wyłącznie działalności opodatkowanej odliczamy VAT w całości. Mamy natomiast wątpliwości dotyczące faktur za ogrzewanie, energię elektryczną, wodę oraz wywóz nieczystości płynnych. Zakupy te dotyczą budynku, którego 41% dotyczy działalności gospodarczej, zaś pozostała część - działalności statutowej. Czy w tej sytuacji ze wskazanych faktur możemy odliczać 41% VAT?

Nie, z tych faktur jednostka może odliczać tylko 14% VAT. Obowiązek stosowania prewspółczynnika występuje wtedy, gdy podatnik:

● nabywa towary lub usługi wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza,

● nie są to zakupy towarów lub usług wykorzystywanych do celów osobistych, które podlegają opodatkowaniu jako nieodpłatne dostawy towarów lub nieodpłatne świadczenie usług,

● nie są to zakupy towarów lub usług wykorzystywanych do nieodpłatnego użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli ze względu na brzmienie art. 8 ust. 5 ustawy o VAT to nieodpłatne użycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT,

● przypisanie nabytych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe.

Ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu wynika, że wszystkie te warunki są spełnione. W konsekwencji kwota podatku naliczonego z faktur za ogrzewanie, energię elektryczną, wodę oraz wywóz nieczystości płynnych powinna być obliczana na podstawie ustalonego przez jednostkę prewspółczynnika. Stosowanie w tym celu dodatkowego wskaźnika procentowego, obliczonego według powierzchni budynku wykorzystywanej przez jednostkę do działalności gospodarczej, nie jest dopuszczalne.

Przepis art. 86 ust. 2h ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) stanowi, że w przypadku gdy podatnik, dla którego sposób określenia proporcji wskazują przepisy wykonawcze, uzna, że wskazany tymi przepisami sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć, może zastosować inny, bardziej reprezentatywny sposób określenia proporcji. Na podstawie tego przepisu jednostka mogła być zatem uprawniona do określenia prewspółczynnika nie metodą dochodową, lecz metodą powierzchniową (czyli na podstawie średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni, wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością - art. 86 ust. 2c pkt 4 ustawy o VAT).

Zastosowanie przez jednostkę tej metody określenia prewspółczynnika wchodzi również w grę (o ile jednostka uzna, że ta metoda będzie dla niej bardziej reprezentatywna) w ramach dokonywania korekty po zakończeniu roku (art. 90c ust. 3 ustawy o VAT).

TOMASZ KRYWAN

 prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 86 ust. 2a-2h, art. 90c ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710)

POLECAMY TAKŻE:

AUDIOKOMETARZ: w VAT w gminach 2016.

WIDEOPORADA: w Co dla gmin jest problemem w związku z prewspółczynnikiem?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK