Rachunkowość Budżetowa 4/2018, data dodania: 08.02.2018

Wartość odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wartość prewspółczynnika zakładu

PROBLEM:

Obliczając prewspółczynnik za 2017 r., do mianownika (przychody wykonane zakładu budżetowego), doliczamy wartość wszystkich not wewnętrznych, kapitalizację odsetek, odsetki od należności, przychody operacyjne (konto 700, 750 i 760). Na koncie 760 księgujemy również amortyzację środków trwałych przekazanych przez gminę. Czy obliczając prewspółczynnik, tę amortyzację również należy doliczyć do przychodów wykonanych zakładu budżetowego?

ODPOWIEDŹ:

Wartość odpisów amortyzacyjnych od przekazanych przez gminę samorządowemu zakładowi środków trwałych należy brać pod uwagę przy obliczaniu wartości prewspółczynnika dla zakładu.

UZASADNIENIE:

Zgodnie z obowiązującym od 2016 r. art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), podatnik dokonujący zakupów związanych zarówno z działalnością gospodarczą, jak i działalnością o innym charakterze dokonuje wyliczenia tzw. preproporcji (prewspółczynnika). Robi to zgodnie z tym, jak określił zakres wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej. Sposób określenia proporcji powinien jak najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. Dodatkowo dla jednostek samorządu terytorialnego istotne znaczenie mają w tym zakresie przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (dalej: rozporządzenie), w którym uregulowano podstawową zasadę odnoszącą się do sposobu określenia proporcji przez samorządowe zakłady budżetowe. Jak z niego wynika, w ich przypadku prewspółczynnik ma być określany metodą przychodową wskazaną w § 3 ust. 4 rozporządzenia, tj. według wzoru:
X = A x 100 ÷ P,
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
X - proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
A - roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez zakład budżetowy, stanowiący część rocznego obrotu jednostki samorządu terytorialnego z działalności gospodarczej,
P - przychody wykonane zakładu budżetowego.
Zgodnie z § 2 pkt 11 rozporządzenia, ilekroć jest w nim mowa o przychodach wykonanych zakładu budżetowego, rozumie się przez to przychody zakładu budżetowego w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: uofp), w tym dotacje przekazane temu zakładowi z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszone o kwoty dotacji, które zostały zwrócone, wynikające ze sprawozdania z wykonania planu finansowego, z których zakład ten pokrywał koszty swojej działalności, wykonując przypisane mu zadania jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem odsetek od środków na rachunkach bankowych zaliczonych do przychodów z mienia tego zakładu budżetowego oraz odszkodowań należnych temu zakładowi, innych niż odszkodowania stanowiące zapłatę, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Zdaniem organów podatkowych, dla analizowanego przypadku mają znaczenie także przepisy wykonawcze wydane na podstawie uofp, tj. dotyczące sprawozdań budżetowych sporządzanych przez jednostki sektora finansów publicznych. Zarówno rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, które obowiązywało do 12 stycznia 2018 r., jak i nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (obowiązujące od 13 stycznia 2018 r.) zawierają instrukcje sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Jak wynika z regulacji dotyczących sprawozdania Rb-30S z wykonania planów finansowych samorządowych zakładów budżetowych, jeśli chodzi o "Przychody", wykazuje się w nich m.in. równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych nieodpłatnie przez samorządowy zakład budżetowy, a także od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, na sfinansowanie których samorządowy zakład budżetowy otrzymał środki pieniężne. To zaś prowadzi do wniosku, że wartość odpisów amortyzacyjnych od przekazanych przez gminę samorządowemu zakładowi środków trwałych należałoby brać pod uwagę przy obliczaniu wartości prewspółczynnika dla zakładu. Takie stanowisko jest potwierdzane w interpretacjach Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. z 25 września 2017 r. (sygn. akt 0113-KDIPT1-1.4012.505.2017.1.MSU) i z 14 września 2017 r. (sygn. akt 0113-KDIPT1-3.4012.354.2017.1.MK).
Na zakończenie należy jednak wskazać, że pojawiają się też poglądy, zgodnie z którymi w mianowniku prewspółczynnika nie należy ujmować przychodów stanowiących rozliczenie odpisów amortyzacyjnych, gdyż nie są to faktyczne (wykonane) przychody w rozumieniu uofp, a jedynie przychody bilansowe. Niestety, nie ma jeszcze orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego tej materii.

PODSTAWY PRAWNE

  • art. 29a ust. 1, art. 86 ust. 2a ustawyz 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2491)

  • art. 41 ust. 2 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2077)

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193)

  • rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2018 r. poz. 109)

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1015 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 12 stycznia 2018 r.

  • Łukasz Matusiakiewicz

  • radca prawny (OIRP Wrocław) specjalizujący się w prawie podatkowym, autor ponad 150 opracowań (monografie, poradniki praktyczne, analizy przepisów oraz orzecznictwa itp.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK