Gazeta Samorządu i Administracji 1/2018, data dodania: 29.12.2017

Wójt będzie sporządzać sprawozdania podatkowe

Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast - jako organy podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego - mają obowiązek sporządzania sprawozdań podatkowych. Ten nowy obowiązek wprowadził obowiązujący od 6 grudnia 2017 r. przepis art. 7b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Dotychczas nie było obowiązku sprawozdawczości o charakterze podatkowym w zakresie podatków lokalnych. Sprawozdawczość budżetowa gmin i miast na prawach powiatu dotyczyła tylko dochodów budżetowych z tych podatków. W sprawozdaniach wskazywano też skutki obniżania górnych granic stawek podatkowych, skutki udzielonych ulg i zwolnień na mocy uchwał rad gmin, a także skutki decyzji wydanych przez organ podatkowy.

Dotychczas nie były natomiast zestawiane i gromadzone dane o:

  • podstawie opodatkowania poszczególnymi podatkami,
  • powierzchniach lub wartościach przedmiotów zwolnionych z podatku na mocy uchwał rad gmin,
  • stosowanych w poszczególnych gminach stawkach podatkowych.

Dane w tym zakresie były przez Ministerstwo Finansów pozyskiwane na podstawie dobrowolnych badań ankietowych gmin.

Od 6 grudnia obowiązują dodane do ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) przepisy art. 7b. Nakładają one na organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego (czyli na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast) obowiązek sporządzania co roku specjalnego sprawozdania podatkowego (art. 7b ust. 1 u.p.o.l.).

Z UZASADNIENIA

Dane wynikające z tych sprawozdań "zwiększą możliwości analizy obecnych rozwiązań podatkowych, umożliwiając m.in. oszacowanie struktury potencjalnych wpływów z tych podatków w podziale na typy przedmiotów opodatkowania, jak również określenie średnich stawek podatkowych stosowanych przez gminy. Dane te zwiększą również możliwości analizy i oceny polityki podatkowej gmin pod kątem wykorzystania potencjału dochodowego w zakresie opodatkowania nieruchomości".

Sprawozdania mają zawierać informacje wskazane w art. 7b ust. 2 u.p.o.l. Muszą być przekazywane w terminach wskazanych w art. 7b ust. 4 u.p.o.l. (zob. tabela).

Sprawozdania te muszą być przy tym niekiedy aktualizowane. Obowiązek ten istnieje jednak tylko w przypadku zmiany danych, o których mowa w art. 7b ust. 2 pkt 1 u.p.o.l. W przypadku zmiany danych, o których mowa w art. 7b ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, sprawozdań nie należy aktualizować (zob. tabela).

Tabela. Sprawozdania w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego.

Informacje zawarte w sprawozdaniu

Termin przekazania sprawozdania

Czy podlega aktualizacji ze względu na zmianę danych?

Uwagi

Informacje o:

  • wysokości stawek podatku od nieruchomości,
  • średniej cenie skupu żyta i średniej cenie sprzedaży drewna określonych uchwałą rady gminy i przyjmowanych dla potrzeb wymiaru odpowiednio: podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego - na terenie gminy w danym roku podatkowym

do końca I kwartału danego roku podatkowego

TAK

-

Informacje o podstawach opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym i podatkiem leśnym

do końca III kwartału danego roku podatkowego

NIE

Informacje przekazywane są w formie zagregowanej według stanu na dzień 30 czerwca roku podatkowego, w którym jest sporządzane sprawozdanie (art. 7 ust. 3 u.p.o.l.)

Informacje o podstawach opodatkowania zwolnionych z podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego, na mocy uchwał rad gmin

do końca III kwartału danego roku podatkowego

NIE

Informacje przekazywane są w formie zagregowanej według stanu na dzień 30 czerwca roku podatkowego, w którym jest sporządzane sprawozdanie (art. 7 ust. 3 u.p.o.l.)

Sprawozdania mają być sporządzane począwszy od 2018 r. (art. 2 ustawy nowelizującej).

Termin złożenia sprawozdań po raz pierwszy upłynie:

  1. Dnia 2 kwietnia 2018 r. (31 marca 2018 r. będzie bowiem sobotą) - w zakresie informacji o wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej cenie skupu żyta i średniej cenie sprzedaży drewna określonych uchwałą rady gminy i przyjmowanych dla potrzeb wymiaru odpowiednio podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na terenie gminy w 2018 r.

  1. Dnia 1 października 2018 r. (30 września 2018 r. będzie bowiem niedzielą) - w zakresie informacji o podstawach opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym i podatkiem leśnym oraz o podstawach opodatkowania zwolnionych od podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na mocy uchwał rad gmin (według stanu na dzień 30 czerwca 2018 r.).

Omawiane sprawozdania należy przekazywać ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (obecnie jest to Minister Rozwoju i Finansów) za pośrednictwem regionalnych izb obrachunkowych.

Służy do tego będzie wzór sprawozdania określony przez tego ministra na podstawie upoważnienia określonego w art. 7b ust. 7 u.p.o.l.

Tomasz Krywan

Podstawy prawne

  • art. 7b ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1785)

  • art. 2 ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2141)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK