Rachunkowość Budżetowa 1/2018, data dodania: 03.01.2018

Konto 235 "Rozliczenia dochodów budżetowych z tytułu podatków" - podstawowe informacje oraz zasady ewidencji

Od 1 stycznia 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie rachunkowości oraz planów kont. W załączniku nr 3 do rozporządzenia dodano nowe konto 235 "Rozliczenia dochodów budżetowych z tytułu podatków".

Przyczyna utworzenia nowego konta 225 obowiązującego w izbach administracji skarbowej jest powiązana z reorganizacją administracji skarbowej polegającą na konsolidacji organów podatkowych podległych Ministrowi Rozwoju i Finansów, w tym likwidacji urzędów skarbowych jako jednostek budżetowych.

Dotychczasowe zasady rachunkowości oraz plany kont m.in. dla organów podatkowych podległych Ministrowi Finansów - uwzględniając potrzebę zapewnienia przejrzystości planów kont oraz charakter działalności prowadzonej przez te jednostki, określone zostały zarządzeniem nr 90 Ministra Finansów z 29 grudnia 2015 r. w sprawie zasad rachunkowości i planów kont dla organów podatkowych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w zakresie poboru i rozliczenia podatków, opłat, wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz banków państwowych, a także innych niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru, ustalania lub określania są uprawnione organy podatkowe.

W związku z faktem, iż z dniem 1 kwietnia 2015 r. urzędy skarbowe przestały być państwowymi jednostkami budżetowymi to w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2016 r. przepisy tego zarządzenia umożliwiały ewidencję pobieranych podatków w tych urzędach wyłącznie na kontach rozrachunkowych, tj. bez dokonywania przypisów przychodów z tego tytułu.

Dlatego też zaistniała konieczność wprowadzenia rozwiązania polegającego na możliwości dokonywania w jednostkach budżetowych operacji rozliczeń dochodów budżetowych z tytułu podatków pobieranych przez organy podatkowe, na nowym wyodrębnionym w tym celu koncie 235.

 

ZAPAMIĘTAJ!

W izbach administracji skarbowej konto 235 służy do ewidencji operacji rozliczeń dochodów budżetowych z tytułu podatków realizowanych przez organy podatkowe podległe ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

 

Podstawowa ewidencja na koncie 235 przebiega następująco:

  • na stronie Wn - księguje się przypis należności z tytułu dochodów budżetowych na podstawie rocznych jednostkowych sprawozdań budżetowych przekazywanych przez poszczególne organy podatkowe odpowiednio do izb administracji skarbowej,
  • na stronie Ma - ewidencjonuje się przekazanie zrealizowanych dochodów budżetowych przez organy podatkowe na odpowiedni rachunek budżetu państwa w korespondencji z kontem 800 - na podstawie rocznych łącznych sprawozdań budżetowych.

Nie przewidziano wystąpienia na tym koncie zarówno salda Wn, jak i salda Ma. Nie określono ponadto, czy do tego konta wymagane jest prowadzenie ewidencji szczegółowej.

Ewidencję rozliczeń dochodów budżetowych z tytułu podatków realizowanych przez organy podatkowe na rzecz budżetu państwa przedstawiono na poniższym schemacie.

 

Schemat. Ewidencja operacji dotyczącej rozliczenia podatkowych dochodów budżetowych w izbach administracji skarbowej

 

Podstawy prawne

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1911)

  • zarządzenie Nr 90 Ministra Finansów z 29 grudnia 2015 r. w sprawie zasad rachunkowości i planów kont dla organów podatkowych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, w zakresie poboru i rozliczenia podatków, opłat, wpłat z zysku przedsiębiorstw państwowych, jednoosobowych spółek Skarbu Państwa oraz banków państwowych, a także innych niepodatkowych należności budżetowych, do których poboru, ustalania lub określania są uprawnione organy podatkowe (Dz.Urz. MF z 2015 r., poz. 94; ost.zm. Dz.Urz. MF z 2017 r., poz. 6)

Radosław Tyburczy

ekonomista, biegły sądowy z dziedziny rachunkowości budżetowej i finansów publicznych, kierownik oddziału kontroli finansowej w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie kontroli, autor licznych publikacji

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK