Biuletyn VAT 1/2015, data dodania: 23.12.2014

Czy sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę korygującą, jeżeli nie wskazał na fakturze daty dokonania dostawy

Jeżeli sprzedawca nie wskaże na fakturze daty dostawy, to czy ma obowiązek wystawienia faktury korygującej wskazującej tę datę? Jak mam rozpoznać okres odliczenia VAT, jeżeli na fakturze nie ma daty dostawy, a kontrahent nie chce określać tej daty?

PROBLEM

RADA

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przedstawionej sytuacji sprzedawca nie miał obowiązku wystawienia faktury korygującej w celu uzupełnienia treści wystawionej faktury o datę dokonania dostawy towarów. Podawanie daty dostawy nie jest zawsze obowiązkowe. W takiej sytuacji datę dokonania dostawy towarów można ustalić również za pomocą innych dokumentów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi (względnie - w przypadku tzw. faktur zaliczkowych - datę otrzymania zapłaty), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury (art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT). Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że nie zawsze konieczne jest wskazywanie na fakturze daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Nie trzeba tego robić, jeżeli:

1) data ta nie różni się od daty wystawienia faktury,

2) data ta nie jest określona.

Jest zatem możliwe, że w przedstawionej przez Pana sytuacji sprzedawca nie miał obowiązku wskazywania daty dokonania lub zakończenia dostawy na fakturze.

Po pierwsze, sprzedawca nie musiał tego robić, jeżeli data dokonania lub zakończenia dostawy nie różniła się od daty wystawienia faktury. Jeżeli tak było, to żądanie od niego wystawienia faktury korygującej w tym zakresie jest bezzasadne.

PRZYKŁAD

10 grudnia 2014 r. podatnik wystawił fakturę dokumentującą dostawę towaru wydanego tego samego dnia. Na fakturze podatnik nie musi wskazywać daty dokonania dostawy, gdyż jest to ta sama data co data wystawienia faktury. Jeżeli podatnik zdecyduje się nie wskazywać na fakturze daty dokonania dostawy, ewentualne żądanie przez nabywcę wskazania daty dokonania dostawy poprzez wystawienie faktury korygującej będzie bezzasadne.

Po drugie, sprzedawca nie musiał wskazywać na fakturach daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów, jeżeli data ta nie była określona. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku faktur wystawianych przed dostawą towarów. Od 1 stycznia 2014 r. z przepisów ustawy o VAT wprost wynika możliwość wystawiania takich faktur. Wskazywanie daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów na takich fakturach konieczne jest tylko wówczas, gdy w momencie wystawienia faktury data ta jest już znana.

Potwierdzają to również organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 sierpnia 2014 r. (sygn. ITPP1/443-529/14/KM). Czytamy w niej, że:

(...) skoro - jak wynika z wniosku - dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak właściciel, co w tym konkretnym przypadku ma miejsce z chwilą dostarczenia towaru do miejsca wskazanego przez nabywcę, zatem z uwagi na to, że w dniu wysyłki towaru nie jest Pan w stanie określić daty dokonania dostawy, nie ma obowiązku wykazania jej na fakturze. W sytuacji bowiem wystawienia faktury przed dokonaniem dostawy, wystarczy umieścić na niej tylko datę wystawienia.

Jednocześnie, zdaniem autora, jeśli przed dostawą towarów wystawiono fakturę, na której nie wskazano daty dokonania tej dostawy (ze względu na to, że data ta w momencie wystawienia faktury nie była znana), nie ma obowiązku późniejszego wystawiania faktury korygującej. Wśród przepisów określających przypadki wystawiania faktur korygujących nie ma bowiem przepisu nakazującego wystawianie faktury korygującej z takiego powodu (art. 106j ust. 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

26 listopada 2014 r. podatnik wystawił fakturę dokumentującą dostawę towaru, który zostanie dostarczony na początku grudnia 2014 r. W dniu wystawienia faktury nie znał dokładnej daty dokonania dostawy towaru. W tej sytuacji wystawiona przez niego faktura nie musiała mieć wskazanej daty dokonania dostawy towaru. Jednocześnie po dokonaniu dostawy towarów podatnik nie musi wystawiać faktury korygującej w celu uzupełnienia na wystawionej fakturze daty dokonania dostawy towarów.

Wystawienie faktury korygującej jest natomiast konieczne, jeżeli data dokonania dostawy towarów na fakturze wystawionej przed dostawą zostanie wskazana, lecz ostatecznie do dostawy towarów dojdzie w innym dniu. Fakturę korygującą wystawia się bowiem m.in. w przypadku, gdy po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury (art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Jak zatem widać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przedstawionej sytuacji sprzedawca nie miał obowiązku wystawienia faktury korygującej w celu uzupełnienia treści wystawionej faktury o datę dokonania dostawy towarów. Nie utrudnia to w istotny sposób ustalenia okresu rozliczeniowego odliczenia VAT naliczonego z otrzymanej faktury, gdyż datę dokonania dostawy towarów (a więc datę powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy - zob. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT) można dokumentować również za pomocą dokumentów innych niż faktura (np. za pomocą dokumentu otrzymanego od firmy przewozowej, poprzez wystawienie własnego dokumentu wewnętrznego potwierdzającego odebranie towaru czy poprzez dokonanie odpowiedniej adnotacji na odwrocie otrzymanej faktury). A zatem VAT z otrzymanej faktury może Pan odliczyć - tak jak w innych przypadkach - w okresie rozliczeniowym dokonania dostawy towarów (tj. w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że fakturę wystawioną 26 listopada 2014 r. nabywca otrzymał jeszcze w listopadzie, a towar został dostarczony nabywcy 10 grudnia 2014 r. W takiej sytuacji podatek naliczony z otrzymanej faktury nabywca może odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za grudzień 2014 r. (dokumentując datę dokonania dostawy towarów w dowolny, wybrany przez siebie sposób).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 19a ust. 1, art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1, art. 106e ust. 1 pkt 3 oraz art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK