Rachunkowość Budżetowa 4/2014, data dodania: 11.02.2014

Czy w sprawozdaniu Rb-N wykazuje się koszty upomnienia

Czy koszty upomnienia od należności wymagalnych powinny być ujęte w sprawozdaniu Rb-N za IV kwartały 2013 r.?

Nie, w sprawozdaniu Rb-N nie wykazuje się kosztów upomnienia od należności wymagalnych.

Do sporządzenia sprawozdania Rb-N kwartalnego o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych stosuje się przepisy rozdziału 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych). W części A sprawozdania Rb-N należy wykazywać wartość nominalną należności, obliczoną zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 30 marca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji.

W toku obowiązywania rozporządzenia z 26 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, a także rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych narosło wiele wątpliwości związanych z wykazywaniem w sprawozdaniu Rb-N należności ubocznych. Ustawodawca, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podmiotów sporządzających to sprawozdanie, rozporządzeniem z 25 października 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych doprecyzował w § 12 ust. 4: (...) Do wartości nominalnej należności nie należy doliczać odsetek, opłaty prolongacyjnej i innych należności ubocznych.

Jedną z kategorii należności ubocznych są koszty upomnienia, które powstają na skutek wezwania do zapłaty wierzyciela niewywiązującego się z zaciągniętego zobowiązania.

Reasumując, kosztów upomnienia jako należności ubocznych nie należy wykazywać w sprawozdaniu Rb-N.

MAGDALENA GROTKIEWICZ

prawnik specjalizujący się w tematyce finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej

Podstawy prawne

● rozdział 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1344)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 25 października 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1344)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 30 marca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu ustalania wartości zobowiązań zaliczanych do państwowego długu publicznego, długu Skarbu Państwa, wartości zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji (Dz.U. Nr 57, poz. 366)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK