Poradnik Rachunkowości Budżetowej 3/2017, data dodania: 15.03.2017

WYJAŚNIENIA MINISTERSTWA FINANSÓW

Do której pozycji "Rachunku zysków i strat" należy przyporządkować paragraf 470 po zmianach klasyfikacji budżetowej

Pytanie redakcji PRB: Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa treść objaśnień do paragrafu 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej". Doprecyzowano, że w paragrafie tym należy wykazywać całkowity koszt związany ze szkoleniem pracownika, tj. nie tylko opłatę za szkolenie, ale także koszt wyżywienia, noclegu, dojazdu itp.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Czy w związku z tą zmianą wydatki ujmowane w paragrafie 470 należy w całości przyporządkować do pozycji B.VI. "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia dla pracowników" czy ująć w rozbiciu w pozycji B.III., B.VI i B.VII?

Odpowiedź MF: Jednostka budżetowa zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z uwzględnieniem zasad szczególnych wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Koszty szkoleń pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej należałoby prezentować w sprawozdaniu finansowym zgodnie z załącznikiem nr 7 do ww. rozporządzenia "Rachunek zysków i strat jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego" w pozycji B.VI. "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia dla pracowników".

Pismo Ministerstwa Finansów z 8 lutego 2017 r.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK