Rachunkowość Budżetowa 9/2016, data dodania: 18.04.2016

Dochód z tytułu dzierżawy miejsca pod reklamę w rachunku zysków i strat

Nasza jednostka wystawia rachunki za dzierżawę miejsc pod reklamę (reklamy firm zewnętrznych umieszczane są na terenie jednostki). Na jakim koncie należy ujmować przychody z tego tytułu? W jakiej pozycji rachunku zysków i strat ująć te przychody?

Dochód z tytułu dzierżawy miejsca pod reklamę niebędący podstawą działalnością jednostki należy ująć na koncie 760 "Pozostałe przychody operacyjne".

Środki finansowe z dzierżawy miejsc pod reklamę to dla placówki faktycznie nie przychody, ale dochody tej jednostki - dodatkowy zarobek. Jednostka wystawia rachunek za udostępnienie miejsca pod ustawienie reklamy czy to w formie baneru reklamowego, czy tablicy reklamowej. Na potrzeby niniejszego artykułu przyjmijmy, że nie jest to działalność związana z podstawowym nurtem działalności jednostki.

Stosując przepisy dotyczące rachunkowości oraz plan kont obowiązujący w jednostce, przychody tego typu należy uznać za pozostałe przychody operacyjne i ująć na koncie 760 "Pozostałe przychody operacyjne", zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont).

Zgodnie z przepisem, przez pojęcie "pozostałe przychody operacyjne" rozumie się koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności przychody związane:

● z działalnością socjalną,

● ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji,

● z utrzymywaniem nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych zaliczonych do inwestycji, w tym także z aktualizacją wartości tych inwestycji, jak również z ich przekwalifikowaniem odpowiednio do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli do wyceny inwestycji przyjęto cenę rynkową bądź inaczej określoną wartość godziwą,

● z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów,

● z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi,

● z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe,

● z odszkodowaniami i karami,

● z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych,

● ze zdarzeniami losowymi

- art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor).

Schemat. Ewidencja księgowa przychodów otrzymanych z tytułu dzierżawy gruntu pod reklamę

infoRgrafika

 

Klasyfikacja dochodów pochodzących z dzierżawy miejsc pod reklamę powinna być stosowana z uwzględnieniem działu i rozdziału właściwego dla jednostki, której dotyczy operacja księgowa, w § 075 "Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze", zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 w. sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Wzór rachunku zysków i strat jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Przychody z tytułu dzierżawy miejsca pod reklamę należy ująć w rachunku zysków i strat w części D.III. Inne przychody operacyjne (patrz: wzór).

Wzór. Wyciąg ze wzoru rachunku zysków i strat jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego

infoRgrafika

 

ADAM BŁASZKO

radca prawny, członek kolegium regionalnej izby obrachunkowej, wcześniej członek samorządowego kolegium odwoławczego, były pracownik izby i urzędu skarbowego

PODSTAWY PRAWNE

● art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1893)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 242)

● rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1954)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK