Rachunkowość Budżetowa 3/2017, data dodania: 26.01.2017

Nieprawidłowości przy przeprowadzaniu i dokumentowaniu inwentaryzacji

OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Kontrola w urzędzie miejskim wykazała, że w dokumentacji księgowej jednostki nie było dowodów na potwierdzenie przeprowadzenia rocznej inwentaryzacji należności i zobowiązań metodą uzgodnienia sald należności oraz weryfikacji sald należności i zobowiązań za 2016 r. Kontrolujący uznali, że świadczy to o jej nieprzeprowadzeniu. Z wyjaśnień złożonych przez burmistrza miasta wynikało, że zarządzając "przeprowadzenie inwentaryzacji", miał na myśli przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji wszystkimi metodami wskazanymi w art. 26 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), nad wykonaniem czego miał czuwać skarbnik miasta. Natomiast skarbnik miasta stwierdził, że inwentaryzacja składników aktywów i pasywów w drodze uzgodnienia i weryfikacji sald odbyła się, jednak nie została udokumentowana, ponieważ nie wykazała różnic.

KOMENTARZ: Przepisy art. 27 ust. 1 uor wymagają, aby udokumentować zarówno fakt przeprowadzenia inwentaryzacji, jak i jej wyniki. Ponieważ sposób przeprowadzania i dokumentowania inwentaryzacji oraz jej wyników nie są szczegółowo określone w ogólnie obowiązujących przepisach - przyjmuje się w tym zakresie rozwiązania wypracowane na drodze wieloletniej praktyki w rachunkowości. Rozwiązania stosowane w konkretnej jednostce powinny być opisane w tzw. nieobowiązkowej części polityki rachunkowości, ustalonej przez kierownika tej jednostki na podstawie art. 10 uor. Dokumenty stosowane standardowo dla udokumentowania faktu przeprowadzenia i wyników inwentaryzacji w drodze uzgodnienia sald z kontrahentami oraz weryfikacji sald z dokumentacją źródłową przedstawia tabela poniżej.

Tabela. Dokumenty stosowane standardowo dla udokumentowania faktu przeprowadzenia i wyników inwentaryzacji w drodze uzgodnienia sald z kontrahentami oraz weryfikacji sald z dokumentacją źródłową

Dokumenty stosowane do stwierdzenia faktu przeprowadzenia inwentaryzacji

Dokumenty stosowane do ujmowania wyników inwentaryzacji

Nazwa dokumentu

Przykładowa zawartość dokumentów

Nazwa dokumentu

Przykładowa zawartość dokumentów

Uzgodnienie sald aktywów z kontrahentami

Zestawienie sald kont pomocniczych odpowiednich aktywów na dzień przeprowadzania inwentaryzacji

1. Wykaz imienny kontrahentów z wyszczególnieniem kwot aktywów w podziale na ich rodzaje, sporządzony na dzień przeprowadzania inwentaryzacji (np. należności według rodzajów, papiery wartościowe w postaci zdematerializowanej według rodzajów).

2. Adnotacje o wezwaniu do uzgodnienia salda (data wysłania, doręczenia, odesłania).

3. Adnotacje o braku możliwości uzgodnienia (zwrotki pocztowe, informacje o nieprawidłowym adresie itp.).

4. Adnotacje o zgodności salda lub jego niezgodności (tu: z podaniem kwoty niezgodnej i przyczyny rozbieżności).

5. Adnotacje o uregulowaniu należności objętej uzgodnieniem do dnia bilansowego.

Protokół z inwentaryzacji aktywów w drodze uzgodnienia sald

1. Zbiorcze zestawienie sald aktywów podlegających uzgodnieniu z kontrahentami w podziale na konta syntetyczne, z podaniem kont pomocniczych i ogólnej kwoty: sald podlegających uzgodnieniu oraz sald faktycznie uzgodnionych.

2. Zbiorcze zestawienie sald kont, co do których jednostka nie uzyskała żadnej odpowiedzi od kontrahentów z adnotacją, że w tym przypadku zmieniono metodę inwentaryzacji na weryfikację z dokumentacją źródłową.

3. Opis wyników przeprowadzonych uzgodnień, w tym wykazane kwoty sald aktywów:

potwierdzone,
opłacone w całości do dnia bilansowego,
zakwestionowane przez kontrahentów - z podaniem przyczyny i ostatecznego wyniku rozliczenia inwentaryzacji.

4. Wykazane kwoty różnic inwentaryzacyjnych z podaniem sposobu ich likwidacji (korekty księgowań, odpisanie należności przedawnionych, ujęcie w księgach pominiętych dowodów księgowych itp.)

Wezwania do potwierdzenia sald aktywów

1. Data, według której dokonywane jest uzgodnienie.

2. Wielkość uzgadnianego składnika aktywów (np. kwota należności, wartość papierów wartościowych określonego rodzaju).

3. Informacje pomocnicze (np. data powstania należności i numer dowodu księgowego, wielkość należności ubocznych, ilość papierów wartościowych i data ich nabycia).

4. Oświadczenie o zgodności salda lub o jego niezgodności (tu: z podaniem kwoty różnicy i przyczyny jej powstania).

Weryfikacja sald aktywów i pasywów z dokumentacją źródłową

Zestawienie sald kont pomocniczych odpowiednich aktywów/
/pasywów na dzień przeprowadzania inwentaryzacji

1. Wykaz poszczególnych rodzajów aktywów/pasywów z wyszczególnieniem kwot sald aktywów/pasywów sporządzony na dzień przeprowadzania inwentaryzacji (np. należności/zobowiązań według rodzajów i wierzycieli, kosztów środków trwałych w budowie według zadań inwestycyjnych).

2. Wskazanie dowodów źródłowych będących podstawą porównania.

3. Adnotacje o zgodności salda lub jego niezgodności (tu: z podaniem kwoty niezgodnej i przyczyny rozbieżności).

Protokół z inwentaryzacji aktywów w drodze weryfikacji sald

1. Zbiorcze zestawienie sald aktywów/pasywów podlegających weryfikacji w podziale na konta syntetyczne.

2. Opis wyników przeprowadzonej weryfikacji, w tym wykazane kwoty sald aktywów/pasywów zweryfikowanych pozytywnie.

3. Wykazane kwoty różnic inwentaryzacyjnych z podaniem sposobu ich likwidacji (korekty księgowań, odpisanie należności/zobowiązań przedawnionych, ujęcie w księgach pominiętych dowodów księgowych itp.).

 

W przypadku inwentaryzacji, która nie wykazała różnic - w dokumentacji inwentaryzacyjnej jednostki powinny się znajdować dokumenty wymienione w tabeli jako stosowane do stwierdzenia faktu przeprowadzenia inwentaryzacji z dodatkową adnotacją na temat niestwierdzenia różnic inwentaryzacyjnych. Dokumenty powinny być podpisane zarówno przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie inwentaryzacji, jak i przez głównego księgowego (tu: skarbnika miasta), odpowiedzialnego za ogólny nadzór nad przebiegiem inwentaryzacji metodami uzgodnienia i weryfikacji sald oraz kierownika jednostki (tu: burmistrza miasta), odpowiedzialnego za ostateczne zatwierdzenie dokumentacji inwentaryzacyjnej. Brak tych dokumentów świadczy co najmniej o nieudokumentowaniu faktu przeprowadzenia i wyników inwentaryzacji. Udowodnienie, że inwentaryzacja ta nie została w ogóle przeprowadzona, obejmuje dodatkowo wykazanie, że poszczególne składniki aktywów/pasywów ujęte w księgach rachunkowych roku, za który była przeprowadzana inwentaryzacja, są nierzetelne. W przypadku kontroli przeprowadzanych w urzędach miast dowody na to zazwyczaj są opisane w różnych częściach protokołu kontroli - niekoniecznie w części dotyczącej inwentaryzacji. Na przykład świadczą o tym zapisy odnoszące się do: stwierdzenia w księgach rachunkowych należności/zobowiązań przedawnionych i od nieistniejących podmiotów (skreślonych z odpowiednich rejestrów po zakończeniu procesów likwidacyjnych/
/upadłościowych), wykazania pominiętych operacji księgowych (najczęściej dotyczących nabywania/zbywania środków trwałych takich, jak grunty, budowle podziemne), ustalenia kwot nakładów na środki trwałe w budowie, które po zakończeniu procesów inwestycyjnych nie zostały rozliczone na ceny nabycia/wytworzenia środków trwałych bądź kwot nakładów na inwestycje zaniechane itp.

OSOBY ODPOWIEDZIALNE: Za powstanie nieprawidłowości odpowiadają:

● burmistrz miasta - z art. 4 ust. 5 w związku z art. 4 ust. 3 pkt 3 uor, odpowiedzialny za wykonywanie obowiązków z zakresu rachunkowości, w tym dotyczących okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, także w ramach nadzoru nad wykonywaniem tych obowiązków przez podległych pracowników,

● skarbnik miasta - z art. 4 ust. 5 uor, odpowiedzialny za nadzorowanie prac związanych z przeprowadzaniem inwentaryzacji w drodze uzgodnienia i weryfikacji sald aktywów i pasywów, zgodnie z przyjętym przez niego zakresem obowiązków.

Przy podziale obowiązków stosowanym w jednostce skarbnik miasta odpowiada za to, że nie nakazał pracownikom odpowiedzialnym za przeprowadzenie uzgodnienia sald aktywów z kontrahentami oraz weryfikację sald aktywów i pasywów przeprowadzenia czynności inwentaryzacyjnych i ich odpowiedniego udokumentowania oraz że nie sporządził protokołów z uzgodnienia i weryfikacji sald, które należało przedłożyć do akceptacji burmistrzowi miasta. Natomiast burmistrz miasta odpowiada za nieprzeprowadzenie inwentaryzacji z tytułu niesprawowania ogólnego nadzoru nad jej przebiegiem. W jego przypadku nie wystarczy, że wydał ogólne zarządzenie o przeprowadzeniu inwentaryzacji rocznej za 2016 r., powierzając jego wykonanie skarbnikowi gminy. Gdyby należycie wywiązywał się z obowiązków ogólnego nadzoru nad wykonywaniem prac z zakresu rachunkowości przez podległych pracowników, powinien wówczas na bieżąco uzyskiwać informacje na temat postępu prac inwentaryzacyjnych oraz w odpowiednich terminach zażądać przedłożenia mu do zatwierdzenia dokumentacji inwentaryzacyjnej.

IZABELA MOTOWILCZUK

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji

PODSTAWA PRAWNA

● art. 4 ust. 3 pkt 3 i ust. 5, art. 27 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1047; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 61)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK