Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 23/2016, data dodania: 29.11.2016

Po jakim okresie przedawnia się roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik korzystał z zasiłku chorobowego od 4 października 2014 r. do 3 kwietnia 2015 r., a następnie ze świadczenia rehabilitacyjnego od 4 kwietnia 2015 r. do 28 marca 2016 r. z ogólnego stanu zdrowia. 2 listopada 2016 r. dostarczył do zakładu pracy decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej, wydaną 28 października 2016 r., oraz zaświadczenie potwierdzające, że niezdolność do pracy za ww. okres ma związek ze stwierdzoną chorobą zawodową. Czy w związku z tym, że wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wpłynął po upływie 6 miesięcy od daty zakończenia pobierania zasiłku, uległ on przedawnieniu, czy należy wyrównać zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne?

PROBLEM

RADA

Nie. Zasiłek nie uległ przedawnieniu. Pracownikowi należy wypłacić wyrównanie do 100% zasiłku za okres pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Roszczenie o wypłatę zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Jeżeli jednak niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy należy liczyć od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia (art. 67 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

W przypadku Państwa pracownika za taką przeszkodę w zgłoszeniu roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego należy uznać oczekiwanie na decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej. W sytuacji gdy ubezpieczony oczekuje na wydanie decyzji w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej, okres ten stanowi przeszkodę w zgłoszeniu roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Brak decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej był przeszkodą niezależną od Państwa pracownika na złożenie wniosku o zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, zatem prawo do zasiłku chorobowego nie przedawnia się, jeżeli od końca nieprzerwanego okresu niezdolności do pracy do dnia zgłoszenia przez lekarza podejrzenia choroby zawodowej nie upłynęło 6 miesięcy. W takim przypadku, po wydaniu decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej, od daty jej doręczenia stronie, termin 6 miesięcy na zgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego zaczyna biec na nowo.

PRZYKŁAD

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 lutego do 20 grudnia 2016 r. Otrzymywał od pracodawcy zasiłek w wysokości 80%, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. 1 października 2016 r. lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem skierował wniosek do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o stwierdzenie choroby zawodowej. Pracownik w grudniu został poddany badaniom i 10 grudnia 2016 r. została wydana decyzja, skutecznie doręczona pracownikowi, o stwierdzeniu choroby zawodowej. Pracodawca musi wyrównać zasiłek choroby oraz świadczenie rehabilitacyjne do 100% podstawy wymiaru zasiłku. Roszczenie o zasiłek za okres od 1 lutego nie przedawni się, mimo że minęło 6 miesięcy, ponieważ termin przedawnienia należy liczyć od dnia doręczenia stronie decyzji o chorobie zawodowej.

Pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej (art. 235 § 2 Kodeksu pracy). W każdym przypadku podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać lekarz oraz lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta, kieruje go na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania (art. 235 § 21 Kodeksu pracy).

Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną (art. 235 § 22 Kodeksu pracy), a były pracownik zgłoszenie powinien kierować do PIP i inspektora sanitarnego.

UWAGA!

Roszczenie o zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przedawnia się po upływie 6 miesięcy.

Podejrzenie choroby zawodowej należy zgłosić:

● właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu,

● właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy,

których właściwość ustala się według miejsca, w którym praca jest lub była wykonywana przez pracownika.

Powiatowy inspektor sanitarny, który otrzymał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej, wszczyna postępowanie, a w szczególności kieruje pracownika na badanie w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania.

Podstawa prawna:

● art. 67 i art. 69 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 372; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1579

● art. 4, art. 6, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 1242; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1807

● art. 235, art. 237 § 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

● § 3 i § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1367

Anna Szocińska

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych z 20-letnim stażem, autorka wielu publikacji o tej tematyce

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK