Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 12/2016, data dodania: 13.06.2016

Kiedy kolejną niezdolność do pracy uwzględnić w nowym okresie zasiłkowym

Nasz pracownik, przebywając na zwolnieniach lekarskich, wykorzystał okres zasiłkowy 182 dni (3 kwietnia 2016 r.). Po tym okresie wziął zaległy urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu, 21 kwietnia 2016 r., poszedł do szpitala na 12 dni i otrzymał zwolnienie do 26 czerwca 2016 r. Ostatnie zwolnienie w okresie zasiłku było związane z inną chorobą niż wcześniejsze, a obecne zwolnienie może być związane z tą samą chorobą. Lekarz internista w oddzielnym zaświadczeniu napisał, że obecne zwolnienie nie jest związane z tą samą chorobą co poprzednie. Czy takie zaświadczenie mamy traktować jako podstawę do otwarcia nowego okresu zasiłkowego, mimo że zwolnienie jest ze szpitala? Mamy podejrzenia co do zasadności zaświadczenia lekarskiego.

PROBLEM

RADA

W Państwa sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest wystąpienie do oddziału ZUS z prośbą o wskazanie, czy niezdolność do pracy, która była związana z pobytem w szpitalu, powinna być wliczona do jednego okresu zasiłkowego. Zaświadczenia nie należy traktować jako podstawy do wliczenia niezdolności do pracy do nowego okresu zasiłkowego, ponieważ wystawił je lekarz, który nie zajmował się leczeniem pacjenta w szpitalu oraz nie pochodzi z tej samej placówki. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W zwolnieniu lekarskim (druk ZUS ZLA) lekarz każdorazowo wpisuje numer statystyczny choroby, który nie jest widoczny w zwolnieniu przekazywanym do płatnika. Numer ten jest widoczny w zwolnieniu przekazywanym do ZUS. W związku z tym lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie, oraz ZUS bez problemu mogą wyjaśnić przyczynę niezdolności do pracy, jeżeli płatnik ma w tym zakresie wątpliwości. Co do zasady lekarz ma obowiązek wpisać w zwolnieniu lekarskim kod literowy A, jeśli choroba jest spowodowana tą samą przyczyną co w poprzednio wystawionym zwolnieniu.

UWAGA!

Kod A w zwolnieniu lekarskim oznacza, że choroba jest spowodowana tą samą przyczyną co w poprzednim zwolnieniu.

Często jest tak jak w Państwa przypadku, że ubezpieczony przy kolejnej niezdolności do pracy korzysta z usług innego lekarza w innej przychodni. Wówczas lekarz, który wystawia zwolnienie lekarskie, nie ma wiedzy o poprzedniej przyczynie niezdolności do pracy i nie może zamieścić w zwolnieniu lekarskim kodu A. W sytuacji gdy zwolnienie lekarskie nie zawiera kodu A, a poprzednie zwolnienie wystawił inny lekarz, z innej placówki medycznej, należy zwrócić się pisemnie do oddziału ZUS o wskazanie, czy kolejna niezdolność do pracy powinna być wliczona do poprzedniego okresu zasiłkowego. Nie mogą Państwo na podstawie zaświadczenia od lekarza internisty przyjąć, że jest to nowy okres zasiłkowy, ponieważ lekarz ten nie może stwierdzić przyczyny niezdolności do pracy nie mając pełnej dokumentacji medycznej oraz nie znając kodu statystycznego choroby.

Jeśli lekarz internista byłby lekarzem prowadzącym Państwa pracownika i posiadaliby Państwo wystawiane tylko przez niego zwolnienia lekarskie, w których zabrakło kodu A, wówczas po pisemnym zwróceniu się do lekarza o wyjaśnienie braku kodu w zwolnieniu, na podstawie zaświadczenie lekarza lub pisemnej odpowiedzi na pismo, mogliby Państwo uwzględnić nową niezdolność do pracy w nowym okresie zasiłkowym. Lekarz może nie umieścić kodu A np. przez pomyłkę, ponieważ zapomniał o nim, albo ze względu na to, że ubezpieczony choruje na inną chorobę niż poprzednio.

Natomiast w sytuacji gdy kolejne zwolnienie lekarskie wystawia inny lekarz, lecz z tej samej przychodni lekarskiej, a w zwolnieniu brak kodu A, należy zwrócić się pisemnie o wyjaśnienie braku tego oznaczenia do kierownika przychodni, który mając dostęp do dokumentacji lekarskiej ubezpieczonego może udzielić informacji zamiast lekarza. Od uzyskanej odpowiedzi zależy, czy okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

UWAGA!

Jeżeli w zwolnieniu lekarskim nie ma kodu A, a wystawiał je inny lekarz, lecz z tej samej przychodni lekarskiej, należy zwrócić się do kierownika przychodni o pisemne wyjaśnienie braku tego oznaczenia.

Trzeba dodać, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy- nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.

Jeżeli ubezpieczony po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nadal jest niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, wówczas za dalsze okresy niezdolności do pracy zasiłek nie przysługuje, a ubezpieczony może wystąpić o:

● świadczenie rehabilitacyjne lub

● przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.

Do okresu zasiłkowego zawsze należy wliczać okresy niezdolności do pracy z powodu:

● tej samej choroby lub

● różnych chorób,

jeżeli między niezdolnościami do pracy nie występuje żadna przerwa (art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni (art. 9 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

PRZYKŁAD

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu zapalenia oskrzeli od 18 do 27 maja 2016 r. Ponownie stała się niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby 3 czerwca 2016 r. i była niezdolna do pracy do 10 czerwca 2016 r. Między okresami niezdolności do pracy nie było przerwy 60 dni, a w obu okresach pracownica była niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, zatem okresy tych niezdolności do pracy należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna:

● art. 8, art. 9, art. 57 i art. 58 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 372

dr Katarzyna Kalata

ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktyk z 13-letnim doświadczeniem w działach personalnych, wieloletni kierownik działu personalnego, audytor i szkoleniowiec

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK