Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 4/2015, data dodania: 12.02.2015

Kogo dotyczy zawieszenie stosowania przepisów o niemieckim minimalnym wynagrodzeniu

Niemieckie władze w wyniku interwencji polskiego rządu 30 stycznia 2015 r. podjęły decyzję o zawieszeniu wykonywania i egzekwowania przepisów dotyczących płacy minimalnej do przejazdów tranzytowych wykonywanych przez polskich przewoźników do czasu wyjaśnienia tej sprawy przed Komisją Europejską. KE zamierza zbadać m.in. zgodność z unijnym prawem niemieckiej ustawy o płacy minimalnej.

Od 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej. Stawka za godzinę wynosi co najmniej 8,50 euro i dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju nawet w ramach delegacji służbowej. Zdaniem polskich władz nie każda jednak godzina przepracowana na obszarze RFN powinna podlegać przepisom o płacy minimalnej, lecz jedynie czas, który wiąże się z wykonywaniem pracy w ramach oddelegowania, zgodnie z dyrektywą 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Polska apelowała do strony niemieckiej o nieegzekwowanie stosowania nowych przepisów, w szczególności wobec przewoźników wykonujących przez terytorium Niemiec przewozy tranzytowe (towarowe i osobowe), do czasu wyjaśnienia sprawy zgodności przepisów i ich interpretacji z prawem UE. W wyniku tych działań niemieckie przepisy w odniesieniu do pracowników wysyłanych w podróż służbową zostały zawieszone. W przypadku operacji transportowych, które nie są tranzytem (przejazdy transgraniczne, kabotaż), prowadzone są dalsze konsultacje.

Utrzymanie wymagań niemieckiej administracji wobec przewoźników wpłynie na różne gałęzie polskiej gospodarki, które są związane z międzynarodowym transportem. Wzrost kosztów dla przewoźników przełoży się na ceny świadczonych przez nich usług, a w konsekwencji na ceny produktów.

Problem ten opisywaliśmy w numerze 3/2015 MPPiU.

Oprac. Bożena Goliszewska-Chojdak

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK