Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 17/2017, data dodania: 09.08.2017

Jakie skutki w zakresie rozliczeń płacowych ma nieuregulowanie przez pracodawcę należnych składek ZUS

PROBLEM

Na podstawie otrzymanego z ZUS protokołu pokontrolnego dokonaliśmy korekty dokumentacji rozliczeniowej za pierwsze 3 miesiące tego roku. Wskutek korekty powstała niedopłata składek społecznych i zdrowotnej. Pracownicy, których dotyczyła korekta, zgodzili się na piśmie na potrącenie z wynagrodzenia zaległych składek ZUS, które powinni sfinansować z własnych środków. Czy w tej sytuacji możemy uznać, że kwota tych składek to "kwota netto", którą można potrącić z bieżącego wynagrodzenia tych osób? Czy powinniśmy skorygować zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, których wysokość została zawyżona w związku z niepobraniem składek ZUS?

RADA

Z bieżących wynagrodzeń pracowników powinni Państwo potrącić kwoty należnych składek, które nie zostały uprzednio pobrane. Zaliczek podatkowych nie należy korygować, ponieważ przy ich obliczaniu prawidłowo uwzględniono tylko te składki ZUS, które faktycznie zostały sfinansowane przez zatrudnionych w miesiącach objętych kontrolą. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy przy rozliczeniach świadczeń należnych zatrudnionym osobom wystąpi niedopłata składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, pracodawcy muszą w pierwszej kolejności skorygować dokumentację rozliczeniową i niezwłocznie uregulować zaległości wobec ZUS wraz z należnymi odsetkami. Nie ma przy tym znaczenia, czy płatnik odzyska od ubezpieczonego składki, które ten powinien sfinansować ze swojego wynagrodzenia.

Płatnik, który uregulował wynikającą z korekty dokumentacji rozliczeniowej pełną kwotę składek z własnych środków, ma prawo domagać się od pracowników zwrotu tej części należności składkowych, która powinna być sfinansowana z ich wynagrodzenia. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 r. (III PZP 6/13, OSNP 2014/11/154) w takim przypadku pracodawca ma roszczenie do ubezpieczonego z tytułu jego bezpodstawnego wzbogacenia, a termin przedawnienia tego roszczenia liczy się od daty faktycznego opłacenia składek.

Pracodawca nie może - bez zgody pracownika - potrącać z jego pensji zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, mimo że pracownik był zobowiązany do ich sfinansowania. Aby takie potrącenie mogło dojść do skutku, pracownik musi wyrazić na nie pisemną zgodę. W przeciwnym razie pracodawca może dochodzić tego roszczenia przed sądem.

UWAGA!

Warunkiem potrącenia z wynagrodzenia pracownika niedopłaty składek ZUS jest jego zgoda wyrażona na piśmie.

W przypadku pomniejszania pensji pracowniczej z tytułu zaległych składek ZUS obowiązuje kwota wolna od potrąceń w wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniach z tytułu podatku i składek. Tego typu potrącenie należy bowiem traktować jako dobrowolne, dokonywane na rzecz pracodawcy (z tytułu nadpłaty wynagrodzenia powstałej wskutek niepomniejszenia go o należne składki).

Niepobranie przez pracodawcę składek ZUS, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien potrącić on ze środków zatrudnionego, nie skutkuje powstaniem nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wynika to z tego, że:

  • miesięczną podstawę obliczenia podatku pracownika stanowi dochód po odliczeniu kwot m.in. składek na ubezpieczenia społeczne potrąconych w danym miesiącu przez płatnika ze środków osoby zatrudnionej (art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o pdof),
  • zaliczka na podatek należna od dochodu pracownika jest pomniejszana o składkę zdrowotną, która została faktycznie pobrana z jego wynagrodzenia (art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b i art. 41 ust. 1a ustawy o pdof).

Zatem przy obliczaniu miesięcznej zaliczki podatkowej od wypłacanych pracownikowi należności zakład pracy może uwzględnić wyłącznie te składki ZUS, które w danym miesiącu zostały faktycznie pobrane z pensji pracownika. Oznacza to, że w analizowanym przypadku pracodawca prawidłowo obliczył zaliczki na podatek zatrudnionych osób w miesiącach skontrolowanych przez ZUS, gdyż przy wyliczeniach wziął pod uwagę tylko te składki, które w tych miesiącach pomniejszyły przychód pracowników. Nie ma więc potrzeby dokonywania korekty podatku.

PRZYKŁAD

Wskutek błędu programu kadrowo-płacowego od dodatku stażowego wypłacanego pracownikowi spółki z o.o. w okresie od stycznia do marca 2017 r. nie potrącano składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. Pomyłkę wykrył ZUS w trakcie kontroli w sierpniu 2017 r. ZUS nakazał spółce zapłatę zaległych składek. Po ich uregulowaniu (i sporządzeniu korekty dokumentacji rozliczeniowej) spółka uzyskała od pracownika zgodę na potrącenie z jego pensji kwoty niedopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w łącznej kwocie 154,58 zł. Ponieważ pracownik uzyskuje stały miesięczny przychód w wysokości 3000 zł brutto, spółka potrąciła niedopłatę składek jednorazowo z sierpniowego wynagrodzenia. W opisanej sytuacji nie należało korygować zaliczek podatkowych naliczonych za okres od stycznia do marca 2017 r., które na dzień wypłaty dodatku zostały ustalone w prawidłowej wysokości.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1, art. 22 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 963; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1475

  • art. 79 ust. 1, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1793; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1428

  • art. 91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962

  • art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 41 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1448

Mariusz Pigulski

ekspert i praktyk, od wielu lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK