Monitor Księgowego 18/2017, data dodania: 28.08.2017

Od leasingu jakich urządzeń pobierać podatek u źródła - wyrok NSA

Przez urządzenia przemysłowe należy rozumieć nie tylko maszyny do produkcji lub przemysłu ale każdy sprzęt, który służy generowaniu dochodów. Z płaceniem wynagrodzeń zagranicznym kontrahentom za wynajęcie takiego sprzętu związany będzie obowiązek poboru podatku u źródła - wyrok NSA z 9 sierpnia 2017 r., sygn. akt II FSK 1963/15.

Stan faktyczny

Przedmiotem działalności spółki było wykonywanie usług specjalistycznych (sejsmicznych, wiertniczych i szczelinowania hydraulicznego). Spółka świadczyła je na zlecenie podmiotów mających koncesję na wydobywanie gazów. Spółka przygotowywała grunty m.in. na Węgrzech pod wydobycie gazu prowadzone przez jej zagranicznych kontrahentów. W prowadzonej działalności korzystała z wynajmowanego sprzętu. Zdaniem spółki wynajęty sprzęt nie stanowi urządzeń przemysłowych, bo takimi są urządzenia wykorzystywane do produkcji lub przemysłu. Natomiast usługi spółki nie są bezpośrednio związane z produkcją lub przemysłem, bo mają miejsce w fazie przygotowawczej. Tym samym spółka nie musi pomniejszać wynagrodzenia zagranicznych kontrahentów o podatek u źródła. Spółka z o.o. zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania wynajmowanych oraz leasingowanych przez spółkę czujników cyfrowych oraz oddzielacza piasku.

Stanowisko organów podatkowych

W interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Jego zdaniem urządzenia przemysłowe to także wszystkie urządzenia służące pozyskiwaniu źródeł zarobkowania. Ustawa o pdop nie definiuje pojęcia "urządzenia przemysłowe" oraz nie odsyła w tej kwestii do klasyfikacji statystycznych. Dlatego wyjaśniając znaczenie tego pojęcia, należy posłużyć się językiem potocznym. I tak, urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę; urządzenie przeładunkowe, transportowe. Urządzenie ma więc służyć do wykonywania danej czynności. Istotne jest również, aby urządzenie pomagało w wykonywaniu czynności i ułatwiało pracę. Przymiotnik "przemysłowy" oznacza natomiast dotyczący przemysłu, związany z przemysłem, stosowany w przemyśle. Przy tym przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazują, że omawiane pojęcie obejmuje także wszelkie urządzenia naukowe i służące zarobkowaniu (celom komercyjnym). Urządzenia wykorzystywane są przez spółkę w celach zarobkowych, jest ona zatem zobowiązana do poboru podatku u źródła.

Spółka zaskarżyła interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Stanowisko WSA

WSA odrzucił skargę spółki (zob. wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z 25 lutego 2015 r., sygn.akt. III SA/Wa 1761/14). Zdaniem sądu w języku powszechnym pojęcie "urządzenia przemysłowego" wiąże się z urządzeniami służącymi produkcji na dużą skalę. W ocenie sądu w tym pojęciu mieści się też pojęcie urządzeń, które służą przygotowaniu procesu produkcyjnego lub ocenie jego celowości z ekonomicznego punktu widzenia (opłacalności), nawet jeśli w konkretnym przypadku nie doprowadzi to do uruchomienia konkretnej produkcji. Związek urządzenia z przemysłem nie musi być bezpośredni w tym sensie, że przy jego użyciu produkt jest wytwarzany na skalę masową. Związek ten może też przejawiać się w tym, że urządzenie jest wykorzystywane na etapie przedprodukcyjnym (planowania). Spółka złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Stanowisko NSA

Także NSA zgodził się z fiskusem. Jak zauważył, nie ma wątpliwości co do tego, co jest urządzeniem przemysłowym. Ustawodawca każe patrzeć na urządzenia przemysłowe szeroko, są to zatem także środki transportu, urządzenia naukowe i handlowe. Tym samym spółka ma obowiązek pobrać podatek u źródła.

Od redakcji:

Wyrok NSA jest niekorzystny dla polskich płatników podatku u źródła. Potwierdza panującą już w orzecznictwie szeroką wykładnię definicji "urządzenia przemysłowego". Zdaniem sądów administracyjnych sformułowanie "użytkowanie urządzenia przemysłowego" jest ogólne, obejmuje wszelkie możliwe urządzenia stanowiące pewien zespół elementów technicznych, także m.in. urządzenia przesiewcze, kontenery, urządzenia geodezyjne, rusztowania, budki dla palaczy, samochody. Tak szerokie rozumienie tego pojęcia oznacza, że każde wynagrodzenie wypłacane zagranicznemu kontrahentowi za używanie jakiegokolwiek urządzenia, np. na podstawie umowy najmu czy leasingu, może podlegać opodatkowaniu w Polsce. Polscy podatnicy ponoszący tego rodzaju wydatki powinni zatem zawsze badać, czy w związku z dokonywanymi wypłatami mają obowiązek poboru podatku u źródła. Jako płatnicy odpowiadają bowiem za niepobrany podatek.

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK