Rachunkowość Budżetowa 19/2017 [dodatek: Rachunkowość w oświacie], data dodania: 03.10.2017

Przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w szkołę podstawową a klasyfikacja wydatków

PROBLEM: Czy w przypadku, gdy w uchwale w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego określono datę rozpoczęcia działalności ośmioletniej szkoły podstawowej powstałej z przekształcenia gimnazjum na dzień 1 września 2017 r., to oznacza, że 1 września 2017 r. przestaje funkcjonować gimnazjum? Jeżeli tak, to czy w planie finansowym szkoły podstawowej powinien funkcjonować rozdział 80110 obejmujący wydatki związane z działalnością 2 i 3 klasy gimnazjum?

ODPOWIEDŹ: Gimnazjum zakończyło swoją działalność z dniem 31 sierpnia 2017 r., a wydatki ponoszone w klasach dotychczasowego gimnazjum należy klasyfikować w rozdziale 80110.

 

UZASADNIENIE: Jednym z założeń reformy ustroju szkolnego jest stopniowe wygaszenie kształcenia w gimnazjach. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (dalej: ustawa - Przepisy wprowadzające), zakłada likwidację z dniem 1 września 2017 r. klasy I, a w latach następnych kolejnych klas dotychczasowego gimnazjum. Z tego względu na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego do klasy I dotychczasowego gimnazjum. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasowe gimnazjum - działając na podstawie art. 127 ust. 2 ustawy - Przepisy wprowadzające, jest zobowiązany stwierdzić w drodze uchwały zakończenie działalności dotychczasowego gimnazjum.

Dotychczasowe gimnazjum może zakończyć swoją działalność w inny sposób niż przewidziany w art. 127 ustawy - Przepisy wprowadzające. Możliwości w tym zakresie zostały przewidziane na gruncie przepisu art. 129 ust. 1 i 3 tej ustawy. Dotychczasowe gimnazjum może zostać przekształcone w inny typ szkoły bądź włączone do szkoły innego typu. W przypadku przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową powstaje ośmioletnia szkoła podstawowa o pełnej strukturze organizacyjnej, której nie jest podporządkowana szkoła filialna. Rozpoczęcie działalności przez szkołę podstawową powstałą z przekształcenia gimnazjum może nastąpić z dniem 1 września 2017 r. - jak to ma miejsce w opisanym przypadku, z dniem 1 września 2018 r. albo z dniem 1 września 2019 r.

 

Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową powoduje, że ustaje byt prawny dotychczasowego gimnazjum. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowe gimnazjum przestaje funkcjonować. W szkole podstawowej, która powstała w wyniku przekształcenia dotychczasowego gimnazjum, będą w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum (będą one funkcjonować aż do czasu likwidacji tych klas).

 

Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową przekłada się na sferę administracyjno-finansową szkoły. Wiąże się to m.in. z koniecznością:

  • nadania nowego numeru REGON,
  • dokonania odpowiednich zmian w planie finansowym.

Ustawodawca nie zawarł w ustawie - Przepisy wprowadzające regulacji przejściowych wskazujących na sposób klasyfikowania wydatków ponoszonych w klasach dotychczasowego gimnazjum, działających w szkołach innego typu.

W tym zakresie należy więc zastosować rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej). Nowelizacja przepisów powołanego rozporządzenia, która częściowo weszła w życie z dniem 1 września, usystematyzowała zasady dokonywania klasyfikacji dochodów i wydatków klas dotychczasowego gimnazjum funkcjonujących w szkołach innego typu. Zgodnie z powołaną regulacją, w rozdziale 80110 "Gimnazja" klasyfikuje się dochody i wydatki gimnazjum, a także dochody i wydatki dotyczące zadań realizowanych w klasach dotychczasowego gimnazjum prowadzonych w innych typach szkół. Klasyfikacja tych zadań prowadzona będzie w rozdziale 80110 do 31 stycznia 2020 r.

 

Podstawy prawne

  • art. 127, art. 129 ustawy z 14 grudnia 2017 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 949)

  • § 1 pkt 1 lit. f tiret pierwsze rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 21 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1421)

AGATA PISZKO

prawnik, członek stowarzyszenia audytorów wewnętrznych IIA Polska; posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji i zarządzania oświatą

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK