Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 15/2013, data dodania: 26.07.2013

Uczelnia opłaci składki za studenta posiadającego Kartę Polaka

Od 1 października 2013 r. szkoły wyższe będą zobowiązane opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne za studentów posiadających Kartę Polaka. Studenci ci uzyskają prawo do korzystania ze wszystkich świadczeń zdrowotnych dostępnych w ramach finansowania z NFZ na równi ze studentami polskimi.

Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana przepisów dotyczy studentów-obcokrajowców, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej, ale posiadają Kartę Polaka, dokumentującą ich polskie pochodzenie (chodzi głównie o studentów z krajów byłego ZSRR). Dotychczas osoby te były objęte tylko podstawowym zakresem opieki zdrowotnej.

Nowelizacja nakłada na szkoły wyższe obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne:

● studentów,

● uczestników studiów doktoranckich,

● absolwentów odbywających obowiązkowy staż,

● osób odbywających kursy języka polskiego oraz kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim,

którzy nie posiadają obywatelstwa państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego EFTA, ale legitymują się ważną Kartą Polaka.

UWAGA!

Od 1 października 2013 r. uczelnie będą miały obowiązek opłacać składkę zdrowotną za studentów, doktorantów, absolwentów-stażystów oraz kursantów języka polskiego, nieposiadających obywatelstwa jednego z państw UE, lecz legitymujących się ważną Kartą Polaka.

Dotychczas studenci posiadający Kartę Polaka byli uprawnieni do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w tylko stanach nagłych (chyba że umowa międzynarodowa, której Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne). Świadczenia te, udzielane w ograniczonym przez przepisy zakresie, były finansowane z budżetu państwa. Aby mieć pełny dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, posiadacze Karty Polaka musieli uzyskać w polskich konsulatach właściwych ze względu na miejsce swojego zamieszkania zaświadczenie o polskim pochodzeniu, mimo że posiadana Karta Polaka potwierdza takie pochodzenie.

Przyjęta przez Senat nowelizacja zapewnia równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej studentom deklarującym polskie pochodzenie. Obecnie, w przypadku studentów/doktorantów uznanych za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana przez szkoły wyższe lub jednostki organizacyjne prowadzące studia doktoranckie. Analogiczne rozwiązanie przyjęto w odniesieniu do studentów legitymujących się Kartą Polaka. Będą oni (podobnie jak doktoranci, absolwenci odbywający obowiązkowy staż i kursanci uczący się języka polskiego) uprawnieni do identycznych świadczeń jak studenci posiadający obywatelstwo polskie.

PODSTAWA PRAWNA:

● ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (w dniu oddania numeru do druku ustawa oczekiwała na podpis prezydenta),

● art. 2, art. 6 ustawy z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka - j.t. Dz.U. Nr 180, poz. 1280; ost.zm. Dz.U. z 2011 r., Nr 131, poz. 764

Joanna Stolarska

ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK