Monitor Księgowego 1/2017, data dodania: 27.12.2016

Czy trzeba zgłaszać prowadzenie pkpir na nowym wzorze

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy podatnicy prowadzący pkpir muszą to robić na wzorze wprowadzonym przez rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy kontynuują w 2017 r. działalność gospodarczą, mają wątpliwość, czy muszą zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu prowadzenia pkpir na nowym wzorze.

Zasady zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu pkpir reguluje wprost art. 24a ust. 3a updof. Stanowi on, że:

Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym byli opodatkowani na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia. (...)

Z przywołanego przepisu wynika, że obowiązek zawiadomienia o prowadzeniu pkpir mają dwie grupy podatników, tj. podatnicy:

● rozpoczynający w danym roku podatkowym działalność gospodarczą,

● którzy w poprzednim roku podatkowym byli opodatkowani na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, a obecnie są uprawnieni do prowadzenia pkpir.

Ani zacytowany wcześniej przepis art. 24a ust. 3a updof, ani żaden inny przepis nie nakłada na podatników kontynuujących działalność obowiązku zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu pkpir w każdym z kolejnych lat jej prowadzenia, a tym bardziej w związku ze zmianą wzoru pkpir.

Oznacza to, że w 2017 r. obowiązek zawiadomienia o prowadzeniu pkpir mają tylko podatnicy, którzy:

● rozpoczną w 2017 r. prowadzenie działalności gospodarczej albo

● w 2016 r. byli opodatkowani na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe, a od 1 stycznia 2017 r. mogą i mają zamiar prowadzić pkpir.

Podmioty te mają obowiązek złożyć takie zawiadomienie w formie pisemnej do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według ich miejsca zamieszkania. Muszą to zrobić w terminie 20 dni od dnia założenia pkpir. Zawiadomienie o prowadzeniu pkpir mogą również złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 24a ust. 3c updof). Podatnicy powinni pamiętać, że jeżeli ich działalność będzie prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie w tej sprawie musi złożyć każdy wspólnik osobno naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania wspólnika składającego zawiadomienie.

Podatnicy kontynuujący w 2017 r. prowadzenie pkpir - mimo że będą to robili na nowym wzorze - nie mają obowiązku poinformowania o tym naczelnika urzędu skarbowego.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 24a ust. 3a i 3c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 2048

● § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. z 2016 r., poz. 467

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK