Monitor Księgowego 2/2017, data dodania: 10.01.2017

Jak rozliczyć w kosztach zakup nowego silnika do samochodu stanowiącego środek trwały

PROBLEM

Kupiłem nowy silnik do samochodu stanowiącego mój środek trwały. Stary silnik się zepsuł. Od zakupu odliczyłem VAT. Czy mogę ten wydatek (w kwocie netto) zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? Czy też powinienem uznać, że doszło do ulepszenia środka trwałego?

RADA

Wydatek na zakup nowego silnika do samochodu, o którym mowa w pytaniu, może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Problem wskazany w pytaniu sprowadza się do ustalenia, czy wydatek poniesiony na zakup nowego silnika do samochodu będącego środkiem trwałym stanowi remont samochodu, czy też jego ulepszenie. Wydatki remontowe można bowiem zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki na ulepszenie zwiększają wartość początkową samochodu i są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez powiększone odpisy amortyzacyjne (art. 22g ust. 17 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) updof).

Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełnienia innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 kwietnia 2016 r., sygn. IBPB-1-2/4510-215/16/AP:

(...) różnica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych, a drugie do podjęcia czy rozszerzenia działalności w drodze budowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł (art. 22g ust. 17 updof).

Jak z tego wynika, wymianę zepsutego silnika na nowy należy uznać za typowy wydatek remontowy. W konsekwencji koszt netto zakupu nowego silnika do samochodu, o którym mowa w pytaniu, może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby samochód uległ wypadkowi. W związku z tym na potrzeby udzielanej odpowiedzi przyjmuję, że nie znajduje tu zastosowania ewentualne wyłączenie tego wydatku z kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 48 updof. Przepis ten dotyczy m.in. wydatków na remonty powypadkowe samochodów, które nie były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem AC.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22 ust. 1, art. 22g ust. 17, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 2023; ost.zm. Dz. U. z 2016 r., poz. 2048

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK