Monitor Księgowego 21/2016, data dodania: 26.10.2016

Jak rozliczyć wydatek na wymianę dachu

PROBLEM

Dokonałem wymiany dachu w budynku stanowiącym mój środek trwały. Jak mam potraktować ten wydatek (około 11 000 zł)? Czy mam o ten koszt zwiększyć wartość początkową budynku?

RADA

Wydatek poniesiony na wymianę dachu może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Nie należy o niego zwiększać wartości początkowej budynku, na którym znajduje się wymieniony dach. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Rozliczenie w kosztach wydatku poniesionego przez Pana na wymianę dachu zależy od tego, czy stanowi on remont budynku, na którym znajduje się wymieniony dach, czy ulepszenie tego budynku. Wydatki remontowe można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki na ulepszenie zwiększają wartość początkową budynku i są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów przez powiększone odpisy amortyzacyjne (art. 22g ust. 17 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) updof).

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł (art. 22g ust. 17 updof).

Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów. W wyniku ulepszenia środek trwały zostaje natomiast unowocześniony lub przystosowany do spełnienia innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 stycznia 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-1445/13/AP).

Jak z tego wynika, poniesione przez Pana nakłady na wymianę dachu stanowią typowe nakłady remontowe. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 stycznia 2012 r., sygn. IPTPB1/415-284/11-2/KO, w której czytamy, że:

(...) nakłady poniesione na wymianę pokrycia dachowego budynku stanowiącego środek trwały, wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w wyniku której przywrócony został pierwotny stan techniczny i użytkowy budynku, należy uznać za wydatki remontowe, a nie za wydatki na ulepszenie tego środka trwałego. W związku z tym poniesione przez Wnioskodawczynię wydatki na wymianę pokrycia dachowego ww. budynku, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Jak podkreślają organy podatkowe, koszty wymiany dachu należy uznać za wydatki remontowe również w przypadku, gdy przy wymianie zastosowano inne wyroby budowlane (np. inne dachówki) niż zastosowane pierwotnie. Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2012 r., sygn. ITPB1/415-1014/12/AD, w której stwierdził, że:

(...) zastosowanie innych wyrobów budowlanych niż użyto w stanie pierwotnym miało (sens - red.) ze względu na rozwój technologiczny. Dlatego też zastosowano inny materiał - blachodachówkę, której funkcja i przeznaczenie jest dokładnie takie samo. Uwzględniając bowiem obecny stopień zaawansowania techniki budowlanej, zamiana eternitu na blachę jest ekonomicznie uzasadniona i nie powoduje podwyższenia wartości środka trwałego. Zatem, przyjmując założenie, że zakres wykonanych prac istotnie nie posiadał cech przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, modernizacji i opierając się na Pana oświadczeniu, że przedmiotowe prace miały na celu przywrócenie stanu pierwotnego środka trwałego, tzn. jego remont, należy stwierdzić, że wydatki z tego tytułu można zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując, wydatek poniesiony na wymianę dachu może Pan zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Nie należy o niego zwiększać wartości początkowej budynku, na którym wymieniony dach się znajduje.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22g ust. 17 i art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1550

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK