Monitor Księgowego 16/2014, data dodania: 08.08.2014

Stypendia doktoranckie finansowane ze środków UE są zwolnione z pdof - wyrok NSA

Podatnik otrzymujący stypendium za udział w projekcie finansowanym ze środków UE korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof. Sposób wypłaty tych środków nie może wpływać na prawo podatnika do tego zwolnienia - wyrok NSA z 21 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1349/12.

Stan faktyczny

Podatniczka jest studentką studiów doktoranckich UMK w Toruniu i została zakwalifikowana w poczet stypendystów projektu, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej w 75%, zaś w 25% z budżetu państwa.

Podatniczka wystąpiła o interpretację, czy stypendium, które otrzyma, jest zwolnione z opodatkowania pdof. Jej zdaniem ma ona prawo do korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 updof. Zostały bowiem spełnione obie przesłanki wymienione w tym przepisie. Program należy do programów ramowych badań UE, podatniczka zaś jest ostatecznym beneficjentem środków.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe ze względu na sposób wypłaty środków z bezzwrotnej pomocy UE.

Stanowisko sądów

Zdaniem WSA w Gdańsku stanowisko organu było nieprawidłowe. Sporna zdaniem WSA pozostawała wykładnia art. 21 ust. 1 pkt 46 updof w zakresie ustanowionego w nim warunku "pochodzenia" środków bezzwrotnej pomocy programów ramowych badań UE.

WSA stwierdził, że sposób wypłaty środków z bezzwrotnej pomocy UE jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia w przypadku zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 46 updof. Kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu, który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy.

Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną.

NSA stwierdził, że skarga nie ma podstaw. Zwrócił uwagę na cel funduszy strukturalnych, którym jest pomoc słabiej rozwiniętym regionom państw członkowskich, a nie powtórne zasilanie budżetów tych państw.

Od redakcji: Wyrok jest korzystny i utrwala kształtującą się linię orzeczniczą w tym zakresie. Wobec powszechnej praktyki prefinansowania lub refinansowania środków pomocowych zwolnienie podatkowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 46 updof praktycznie by nie funkcjonowało, gdyby techniczny sposób przekazywania środków miał uniemożliwiać objęcie ich zwolnieniem u uprawnionych beneficjentów.

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie rachunkowości i podatków, praktyk, autorka licznych publikacji w prasie specjalistycznej, wykładowca na wyższych uczelniach, kursach i szkoleniach

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK