Rachunkowość Budżetowa 10/2015, data dodania: 11.05.2015

W jakim paragrafie ująć wydatki z tytułu wywozu odpadów komunalnych

Gmina otrzymuje trzy rodzaje faktur za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Spółka z o.o. wystawia fakturę na: "odbiór odpadów selektywnych" oraz "odpady komunalne", spółdzielnia mieszkaniowa: "śmieci - gospodarstwo wieloosobowe". Natomiast jednostka budżetowa należąca do tej samej gminy pozycję na fakturze opisuje: "odebranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych". Jaka jest klasyfikacja wydatków odprowadzania ścieków od 1 stycznia 2015 r., czy dalej § 430? Jak od 1 stycznia 2015 r. należy klasyfikować wydatki w zakresie wywozu odpadów? Czy nadal obowiązuje w tym zakresie § 430 "Zakup usług pozostałych"?

Wydatki w zakresie wywozu odpadów należy ująć w § 430 "Zakup usług pozostałych" z właściwą czwartą cyfrą.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej), w dziale 900 "Gospodarka komunalna i ochrona środowiska", rozdziale 90002 "Gospodarka odpadami" ujmuje się między innymi dochody gmin z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wydatki gmin związane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, o których mowa w art. 6r ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa o utrzymaniu czystości).

W związku z tym zapisem dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być przeznaczane wyłącznie na pokrywanie wydatków związanych z funkcjonowaniem systemu odbioru odpadów komunalnych.

W każdym z przypadków przedstawionych w pytaniu wydatki związane z wywozem odpadów komunalnych należy zaklasyfikować w § 430 "Zakup usług pozostałych" z właściwą czwartą cyfrą. Zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej, paragraf ten służy do ujmowania wydatków związanych między innymi z zakupem usług, w tym usług komunalnych i mieszkaniowych.

Jednostki samorządu terytorialnego winne są zapewnić szereg usług komunalnych wspólnocie samorządowej, w tym usługi związane z:

● wodociągami i kanalizacją,

● gospodarką odpadami,

● ochroną zdrowia,

● sportem i rekreacją,

● szkolnictwem,

● transportem,

● budownictwem komunalnym,

● rewitalizacją obszarów miejskich.

Zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego polegające na wykonywaniu przez te jednostki zadań własnych, w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, określa ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (dalej: ustawa o gospodarce komunalnej). Gospodarka komunalna obejmuje w szczególności zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.

Ustawa o gospodarce komunalnej gwarantuje znaczną niezależność gminie, pozwalając jej na samodzielne ustalenie zasad i form prowadzenia gospodarki komunalnej, w tym w szczególności jej finansowania, czego potwierdzeniem jest zapis art. 4 ust. 1 tejże ustawy o gospodarce komunalnej, mówiący, że: Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o:

● wyborze sposobu prowadzenia form gospodarki komunalnej,

● wysokości cen i opłat albo o sposobie ustalania cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej jednostek samorządu terytorialnego.

Pojęcie odpadów komunalnych zdefiniowane zostało w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: ustawa o odpadach). Zgodnie z tym przepisem, poprzez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzących od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Koszty funkcjonowania systemu odbioru odpadów komunalnych obejmują m.in.:

● koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,

● tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

● koszty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania tych pojemników lub worków do zbierania odpadów komunalnych, jeśli obowiązek ten spoczywa na gminie.

RENATA NIEMIEC

finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

PODSTAWY PRAWNE

● art. 6r ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 122)

● art. 4 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 236)

● art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2013 r. poz. 21; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 122)

● załącznik nr 1, załącznik nr 2, załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1952)

Projektowane zmiany w klasyfikacji budżetowej

Na dzień oddania numeru "Rachunkowości Budżetowej" do druku w Ministerstwie Finansów cały czas trwają prace nad zmianami w rozporządzeniu o klasyfikacji budżetowej. Z uzasadnienia do projektu wynika, że proponowane zmiany:

● uwzględniają zmiany w przepisach prawa,

● umożliwiają jednolitą klasyfikację środków związanych z realizacją określonych zadań,

● dokonują uporządkowania terminologii dotyczącej klasyfikowania środków w ramach perspektywy 2014-2020.

Część zmian ma na celu również uporządkowanie wybranych zakresów dochodów lub wydatków, co jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń w stosowaniu klasyfikacji budżetowej oraz postulatów zgłaszanych przez użytkowników.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK