Rachunkowość Budżetowa 7/2014 [dodatek: Rachunkowość w instytucjach pomocy społecznej], data dodania: 25.03.2014

Czy odpis aktualizujący z bieżącego roku należy doksięgować do odpisów z lat ubiegłych

W ośrodku pomocy społecznej na koniec 2012 r. zaksięgowano odpis aktualizujący. W wyniku aktualizacji wartości należności zaistniała konieczność ustalenia kolejnego odpisu na 31 grudnia 2013 r. Co zrobić z odpisem zaksięgowanym na koniec 2012 r. - czy należy doksięgować różnicę?

Tak, różnicę należy doksięgować na koncie 290 "Odpisy aktualizujące należności".

Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych - zależnie od rodzaju należności, której dotyczy odpis aktualizujący (art. 35b ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości; dalej: uor). Natomiast do księgowania odpisów aktualizujących służy konto 290 "Odpisy aktualizujące należności", zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Tabela. Zapisy na koncie 290 "Odpisy aktualizujące należności"

Konto 290

Na stronie Wn ujmuje się zmniejszenie wartości odpisów aktualizujących należności

Na stronie Ma ujmuje się zwiększenie wartości odpisów aktualizujących należności

Saldo konta 290 oznacza wartość odpisów aktualizujących należności. Jeżeli nastąpiła zmiana odpisu aktualizującego w stosunku do roku poprzedniego, należy różnice doksięgować na koncie 290, po stronie:

● Ma - w przypadku zwiększenia wartości odpisów aktualizujących należności,

● Wn - jeśli nastąpiło zmniejszenie wartości odpisów aktualizujących należności.

Przykład

W ośrodku pomocy społecznej na 31 grudnia 2013 r. ustalono odpis aktualizujący z tytułu należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub upadłości na kwotę 5000 zł; na 31 grudnia 2012 r. na koncie widniał już odpis w wysokości 4000 zł. W takiej sytuacji ośrodek pomocy społecznej powinien doksięgować różnicę.

Schemat. Sposób doksięgowania różnicy do istniejącego już odpisu aktualizującego

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

1. Zwiększenie odpisu aktualizującego należności o kwotę 1000 zł w 2013 r. - Wn 760, Ma 290

BARTOSZ SPYCHALSKI

główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podstawy prawne

● art. 35b ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości budżetowej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613)

● załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK