Poradnik Rachunkowości Budżetowej 1/2017, data dodania: 10.01.2017

Jak klasyfikować?

Malowanie pomieszczeń biurowych - paragraf 427 czy 430?

Pytanie: Mam fakturę za roboty malarskie pomieszczeń biurowych na około 10 tys. zł. Czy takie wydatki to remont (paragraf 427) czy usługa (paragraf 430)?

Odpowiedź: W związku z tym, że malowanie wiąże się z pracami remontowymi lub bieżącą konserwacją, to należy takie wydatki klasyfikować w paragrafie 427 "Zakup usług remontowych". Malowanie przywraca wartość użytkową (m.in. estetyczną) i poprawia komfort pracy oraz jest częstym efektem końcowym prac remontowych.

Wynajem koparki - paragraf 430 czy 427?

Pytanie: Czy wynajęcie koparki do usunięcia awarii powinnam ująć w paragrafie 430 czy w 427?

Odpowiedź: Wynajem wiąże się z odpłatnością w zakresie czynszu, więc należy takie wydatki klasyfikować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych". Natomiast to, do czego koparka zostanie wykorzystana, jest inną kwestią.

Opłaty dotyczące Biuletynu Informacji Publicznej - paragraf 430 czy 443?

Pytanie: Na fakturze mam dwie pozycje: 1) opłata aktywacyjna pakietu BIP i 2) opłata abonamentowa za BIP. Czy właściwy będzie paragraf 430 czy 443?

Odpowiedź: Zarówno opłata aktywacyjna, jak i abonamentowa za BIP wiąże się z usługami teleinformatycznymi, dlatego należy je ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

Koszty dojazdu na darmowe szkolenia - paragraf 470 czy 441?

Pytanie: Obecnie po zmianach paragraf 470 obejmuje koszty szkoleń wraz z delegacjami. W którym paragrafie należy ujmować delegacje dotyczące darmowych szkoleń, warsztatów czy seminariów? Ja uznałam, że seminaria i warsztaty to też forma szkolenia, a dojazdy na darmowe szkolenia ujmuję w paragrafie 470 - czy dobrze?

Odpowiedź: Zwrot kosztów podróży na szkolenia odpłatne i bezpłatne należy ujmować w paragrafie 470 "Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej", ponieważ z objaśnień wynika, że do kosztów szkoleń należy zaliczyć wszystkie koszty związane ze szkoleniem, w tym również ponoszone koszty dojazdów. Jednocześnie należy pamiętać, że zwrot kosztów takich dojazdów jest nieobowiązkowy dla pracodawcy i nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu art. 775 kodeksu pracy.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i szkoleniowiec

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK