Rachunkowość Budżetowa 4/2016, data dodania: 05.02.2016

Trzynastka w bilansie jednostki budżetowej

Jak ująć w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym jednostki budżetowej za rok 2015 należne pracownikom tej jednostki dodatkowe wynagrodzenie roczne - trzynastkę?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne należne pracownikom jednostki budżetowej za rok 2015, które będzie wypłacone w pierwszym kwartale roku 2016, należy ująć w ciężar kosztów jednostki roku 2015.

Zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej określa ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).

Dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie - art. 4 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Wypłaca się je nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który to wynagrodzenie przysługuje.

W zakresie ewidencji księgowej dodatkowego wynagrodzenia rocznego jednostki powinny stosować zasadę memoriału określoną w art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Zasada ta nakazuje ujmować w księgach rachunkowych jednostki wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty, niezależnie od terminu ich zapłaty.

Schemat 1. Ewidencja księgowa naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego w księgach rachunkowych jednostki roku, którego dotyczy to wynagrodzenie

infoRgrafika

 

ZAPAMIĘTAJ!

Koszt naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego wraz z pochodnymi powinien być ujęty pod datą 31 grudnia roku budżetowego, którego wynagrodzenie dotyczy.

Należne pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne - trzynastka, w kwocie brutto, odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki oraz wykazywane jest w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy, w którym pracownicy świadczący pracę nabyli prawo do tego wynagrodzenia. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że wynagrodzenie to jest naliczane i wypłacane w roku następnym. Ta sama zasada dotyczy naliczonych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę i Fundusz Pracy.

W bilansie sporządzanym za rok 2015 - czyli za rok, za który dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane, wystąpią salda z kont:

● 229 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne" - z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,

● 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń" - dodatkowe wynagrodzenie brutto,

● 860 "Wynik finansowy".

Ujęcie dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sprawozdaniu finansowym za rok 2015 przedstawiać się będzie następująco (patrz: wzór bilansu):

Wzór. Wyciąg ze wzoru bilansu jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego

infoRgrafika

 

1. Całość zobowiązania, czyli kwota brutto wynagrodzenia dodatkowego + ubezpieczenia społeczne pracodawcy + Fundusz Pracy:

pasywa - pozycja C. "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania", C.II. "Zobowiązania krótkoterminowe";

2. Naliczone, lecz niewypłacone dodatkowe wynagrodzenie roczne - kwota brutto:

pasywa - pozycja C. "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania", C.II. "Zobowiązania krótkoterminowe", C.II.4. "Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń";

3. Należne składki na ubezpieczenia społeczne (pracodawcy) i Fundusz Pracy:

pasywa - pozycja C. "Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania", C.II. "Zobowiązania krótkoterminowe", C.II.3. "Zobowiązania z tytułu ubezpieczeń i innych świadczeń".

Na 31 grudnia 2015 r. powinny wystąpić zobowiązania wobec pracowników z tytułu niewypłaconego dodatkowego wynagrodzenia rocznego oraz zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne po stronie pracodawcy i Funduszu Pracy.

Rozksięgowanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie listy płac w księgach rachunkowych jednostki powinno nastąpić w roku, w którym następuje wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego, to jest - 2016.

Schemat 2. Ewidencja księgowa dodatkowego wynagrodzenia rocznego

infoRgrafika

Schemat 3. Ewidencja księgowa wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego

infoRgrafika

RENATA NIEMIEC

 finansista, wieloletni pracownik wydziałów finansowych w jednostkach samorządu terytorialnego, autor licznych publikacji z zakresu rachunkowości i finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

PODSTAWY PRAWNE

● art. 4 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1144; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1268)

● art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1893)

● załącznik nr 3, załącznik nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kot dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1954)

PRZECZYTAJ TEŻ:

Jak ująć w ewidencji księgowej trzynastkę wypłaconą w kwocie niższej niż naliczona?

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK