Rachunkowość Budżetowa 9/2014, data dodania: 01.05.2014

W jaki sposób wyksięgować saldo od wielu lat widniejące w bilansie otwarcia

Na dzień 31 grudnia 2004 r. w bilansie jednostki po stronie pasywów na koncie 224 "Rozrachunki budżetu" widnieje saldo. Od wielu lat kwota ta jest przenoszona jako bilans otwarcia. Z uwagi na upływ czasu nie ma już archiwalnych dokumentów, aby można było stwierdzić, czego ten zapis dotyczył. W jaki sposób wyksięgować tę kwotę?

Po uzyskaniu zgody kierownika jednostki na wyksięgowanie starego salda należy dokonać przeksięgowania na konto 962 "Wyniki na pozostałych operacjach".

Konto 224 "Rozrachunki budżetu" - służy do ewidencji rozrachunków z innymi budżetami, a w szczególności:

● rozliczeń dochodów budżetowych realizowanych przez urzędy skarbowe na rzecz budżetu jednostki samorządu terytorialnego,

● rozrachunków z tytułu udziałów w dochodach innych budżetów,

● rozrachunków z tytułu dotacji i subwencji,

● rozrachunków z tytułu dochodów pobranych na rzecz budżetu państwa.

Konto to może wykazywać dwa salda:

● saldo Wn - stan należności,

● saldo Ma - stan zobowiązań budżetu z tytułu pozostałych rozrachunków.

Metoda weryfikacji sald, której podlega konto 224, polega na porównaniu danych ewidencyjnych z dokumentami. Na koniec 2013 r. należało przeprowadzić inwentaryzację tą właśnie metodą. W wyniku weryfikacji stwierdzono istnienie salda po stronie Ma z bilansu otwarcia z lat poprzednich, którego prawdopodobnie nie będzie można wyjaśnić ze względu na okres przechowywania dokumentów księgowych, który wynosi 5 lat. Wtedy kierownik jednostki na wniosek osób przeprowadzających weryfikację może podjąć decyzję o wyksięgowaniu salda z konta 224 w korespondencji z kontem 962 "Wynik na pozostałych operacjach", które służy do ewidencji pozostałych operacji niekasowych wpływających na wynik wykonania budżetu.

Tabela. Zapisy na koncie 962 "Wyniki na pozostałych operacjach"

Konto 962

Na stronie Wn ujmuje się:

● koszty finansowe

● pozostałe koszty operacyjne

związane z operacjami budżetowymi

Na stronie Ma ujmuje się:

● przychody finansowe

● pozostałe przychody operacyjne

związane z operacjami budżetowymi

Na koniec roku konto 962 może wykazywać saldo:

● Wn oznaczające nadwyżkę kosztów nad przychodami,

● Ma oznaczające nadwyżkę przychodów nad kosztami.

Pod datą zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu saldo konta 962 przenosi się na konto 960 "Skumulowane wyniki budżetu".

Przykład

Komisja inwentaryzacyjna, dokonując weryfikacji salda za 2013 r. na koncie 224, stwierdziła, że w bilansie otwarcia po stronie Ma istnieje saldo z 2004 r. na kwotę 5000 zł. Komisja przeprowadzająca weryfikację chciała ustalić przyczyny powstania tego salda, ale dokumenty źródłowe zostały zniszczone ze względu na upływ czasu ich przechowywania. Komisja inwentaryzacyjna wystąpiła do kierownika jednostki o zgodę na wyksięgowanie salda z 2004 r. Kierownik jednostki wyraził zgodę, więc wyksięgowano kwotę 5000 zł z konta 224.

Schemat. Wyksięgowanie salda, dla którego nie można ustalić przyczyny jego powstania (konto 224)

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

1. Wyksięgowanie salda z lat ubiegłych - Wn 224, Ma 962

BARTOSZ SPYCHALSKI

główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej, posiada licencję Ministra Finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Podstawy prawne

● ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613)

● załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Przypominamy o możliwości zadawania pytań naszym ekspertom

Wystarczy zalogować się na stronie www.rb.infor.pl i poprzez formularz kontaktu z redakcją, znajdujący się w zakładce NIEZBĘDNIK, przekazać swoje pytanie. Po udzieleniu odpowiedzi przez naszego eksperta zostanie ona przekazana na Państwa adres e-mailowy, a następnie opublikowana na łamach "Rachunkowości Budżetowej".

Zapraszamy do zadawania pytań!

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK