Biuletyn VAT 12/2016, data dodania: 28.11.2016

Jak przesyłać JPK_VAT od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania będą musieli złożyć do 27 lutego 2017 r. MF 28 października 2016 r. wprowadziło zmiany w zasadach przesyłania tych plików od 2017 r., w porównaniu do tych, które zostały przedstawione w ostatnim numerze Biuletynu VAT. Jednocześnie udostępniło bezpłatną aplikację do przesyłania tych plików.

ZMIANY 2017

Podatnicy VAT, którzy spełniają warunki, aby ich uznać za małych lub średnich przedsiębiorców, są zobowiązani od rozliczenia za styczeń 2017 r. do przekazywania za każdy miesiąc informacji o prowadzonej ewidencji w formacie JPK_VAT. 28 października 2016 r. MF opublikowało nowe struktury JPK_VAT na 2017 r.

W pliku JPK_VAT od 2017 r. powinny się znaleźć (oprócz danych podatnika i opisu samego pliku JPK):

Ewidencja sprzedaży

Ewidencja zakupu

● data sprzedaży,

● data wystawienia,

● dowód sprzedaży,

● nazwa kontrahenta,

● adres kontrahenta,

● pozycje kwotowe jak w deklaracji VAT-7: od K_10 do K_39,

● liczba wierszy sprzedaży,

● podatek należny.

● data zakupu,

● adres dostawcy,

● numer dostawcy,

● dowód zakupu,

● data wpływu,

● pozycje kwotowe jak w deklaracji VAT-7: od K_42 do K_50,

● liczba wierszy zakupów,

● kwota podatku do odliczenia.

Warto przy tym wskazać, że np. pola dotyczące nabywcy (w tym nazwa i adres) mają obecnie charakter opcjonalny. Od 2017 r. nie będą miały charakteru opcjonalnego tylko obowiązkowy (więcej na ten temat patrz: dodatek do bieżącego numeru Biuletynu VAT pt. JPK_VAT, dostępny na stronie www.bv.infor.pl).

Struktura powołująca numer dokumentu sprzedaży, od 2017 r. będzie miała nazwę "dowód sprzedaży". Zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami MF w polu tym powinien się znaleźć numer faktury lub dowodu zbiorczego (gdy na podstawie raportu kasowego dokonywany jest wpis i prezentacja w JPK_VAT). Zmiana nazewnictwa od 2017 r. powinna rozwiać dotychczasowe problemy z interpretacją.

Warto również wskazać, że JPK_VAT podlega uzgodnieniu z deklaracją VAT, stąd poszczególne pozycje kwotowe struktury są spójne z oznaczeniami deklaracji. Jak podkreśliło MF, kwoty w JPK_VAT raportowane są w złotych i groszach bez zaokrągleń.

Jak poinformowało MF, od 1 stycznia 2017 r., w związku z automatyzacją weryfikacji przekazywanych danych, informacja o prowadzonej ewidencji JPK_VAT powinna być przygotowana i przesłana w jednym pliku.

Została również udostępniona aplikacja do przesyłania JPK_VAT. Jak poinformowało MF:

Aby ułatwić małym oraz średnim przedsiębiorcom wypełnianie obowiązku, spółka Aplikacje Krytyczne przygotowała bezpłatną aplikację ze wszystkimi funkcjonalnościami niezbędnymi do złożenia JPK. Oprogramowanie będzie umożliwiało walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT w oparciu o tak przygotowane dane, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do Ministerstwa Finansów. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, kolejnym krokiem będzie jej udostępnienie również w systemie Linux.

Aplikacja ta jest dostępna na stronie MF: http://www.mf.gov.pl/ w zakładce Administracja podatkowa/Działalność/Jednolity plik kontrolny.

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK