Monitor Księgowego 21/2016, data dodania: 26.10.2016

Kompensaty nie będą objęte ograniczeniami w zaliczaniu do kosztów płatności gotówkowych - komunikat MF

Od 1 stycznia 2017 r. zostanie obniżony limit wartości transakcji zawieranych między przedsiębiorcami, za które płatność może następować gotówką, z 15 000 euro do 15 000 zł. Wyłączona zostanie też możliwość zaliczania przez podatników do kosztów uzyskania przychodów wydatków powyżej 15 000 zł opłaconych w całości gotówką. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że nowe przepisy nie będą dotyczyć kompensat wzajemnych zobowiązań oraz wymian barterowych. Będą natomiast dotyczyć płatności dokonywanych kartą płatniczą oraz za pomocą systemów pośredniczących w dokonywaniu płatności, takich jak PayPal czy PayU. Prezentujemy fragment komunikatu w tej sprawie.

(...) Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że wprowadzane od 1 stycznia 2017 r. przepisy podatkowe odwołują się do pojęcia "płatności", wynikającej z transakcji (o której mowa w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), a zatem obejmują wyłącznie wskazany w nich sposób regulowania zobowiązania, tj. poprzez dokonywanie zapłaty. Regulacje te zatem nie znajdą zastosowania do innych form regulowania (wygasania) zobowiązań, które ze swojej istoty nie mają charakteru płatności i nie są związane z rachunkiem płatniczym. W związku z tym formy uregulowania zobowiązań, takie jak m.in. kompensata (potrącenie) czy wymiana barterowa, nie są objęte omawianymi przepisami. Jakkolwiek dochodzi wówczas do uregulowania (wygaśnięcia) zobowiązania, to jednak strony umowy nie dokonują "płatności", które mogłyby być objęte zakresem tych regulacji.

Natomiast w przypadku płatności, które odbywają się za pomocą instrumentów płatniczych, związanych z rachunkami płatniczymi, takimi jak m.in. karty płatnicze, jak również płatności dokonywanych poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, takie jak PayPal, PayU itp., będzie spełniony wymóg dokonania ich za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Źródło: Komunikat MF z 13 października 2016 r.
"Nowe przepisy dot. skutków podatkowych przy regulowaniu płatności w formie gotówkowej" - opubl. na www.mofnet.gov.pl

Od redakcji:

Ministerstwo Finansów w zacytowanym komunikacie potwierdziło, że przepisy dotyczące ograniczeń w zaliczaniu do kosztów transakcji gotówkowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., znajdą zastosowanie wyłącznie w przypadku regulowania zobowiązań poprzez dokonywanie zapłaty. Zdaniem MF zapłaty można dokonywać w dowolny sposób z wykorzystaniem rachunku płatniczego, tzn. nie tylko przelewem, ale również kartą płatniczą lub poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, takie jak PayPal, PayU. W związku z tym ograniczenia w zaliczaniu do kosztów transakcji gotówkowych nie będą miały zastosowania do innych form regulowania zobowiązań, m.in. takich jak kompensaty. Stanowisko analogiczne do zaprezentowanego przez MF w przywołanym komunikacie zajęliśmy w Mk nr 20/2016 w artykule "Problemy z dokonywaniem płatności pomiędzy przedsiębiorcami".

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK