Monitor Księgowego 11/2015, data dodania: 26.05.2015

Czy można zaliczyć do kosztów podatek od nieruchomości dotyczący gruntu, na którym ma zostać wybudowany budynek

PROBLEM

W ubiegłym roku kupiłem działkę budowlaną. Planuję wybudować na niej budynek. Mimo że budowa jeszcze się nie rozpoczęła, płacę podatek od nieruchomości od tego gruntu. Czy zapłacony podatek mogę zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu? A może powinien on powiększyć wartość początkową gruntu lub budynku?

RADA

Płacony przez Pana podatek od nieruchomości może być przez Pana zaliczony bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Nie powiększa on wartości początkowej gruntu lub budynku.

UZASADNIENIE

Płacony przez Pana podatek od nieruchomości nie powiększy wartości początkowej nabytej działki. Wartością tą jest cena nabycia działki (art. 22g ust. 1 pkt 1 updof) - patrz Encyklopedia Księgowego, hasło: Cena nabycia. Kosztu podatku od nieruchomości nie można uznać za wydatek związany z zakupem tej działki. Jest to koszt związany z jej posiadaniem, ponoszony już po zakupie.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszona o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku (art. 22g ust. 3 updof i art. 16g ust. 3 updop).

Płacony przez Pana podatek od nieruchomości nie powiększy również wartości początkowej budynku, który zamierza Pan wybudować. W przypadku budowy we własnym zakresie budynku, który ma być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, wartością początkową jest koszt jego wytworzenia (art. 22g ust. 1 pkt 2 updof). Płacony podatek od nieruchomości nie może być uznany za element kosztu wytworzenia budowanego budynku (patrz Encyklopedia Księgowego, hasło: Koszt wytworzenia).

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Koszt wytworzenia to wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 1 pkt 2 updof i art. 16g ust. 1 pkt 2 updop).

Na temat zakazu zaliczania podatku od nieruchomości do wartości początkowej gruntu albo budowanego na nim budynku wypowiedział się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lutego 2009 r., sygn. akt II FSK 1607/07. Stwierdził w nim, że:

(...) uiszczony podatek od nieruchomości, na której realizuje się daną inwestycję, nie może być uznany ani za element tejże inwestycji, ani też za element kosztu wytworzenia danego środka trwałego. Podatek od nieruchomości jest ponoszony niezależnie od sposobu wykorzystania gruntu i nie ma wpływu na jego wartość, zatem nie może być zaliczony do kosztów wytworzenia środka trwałego posadowionego na tym gruncie.

Takie samo stanowisko reprezentują w tej kwestii organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 sierpnia 2013 r., sygn. ITPB1/415-588/13/MW, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 września 2013 r., sygn. IBPBI/2/423-743/13/BG. W drugiej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

(...) zapłacony przez Spółkę podatek od nieruchomości podczas realizowanej inwestycji nie ma decydującego znaczenia dla prowadzenia na danej nieruchomości (gruncie) jakichkolwiek inwestycji. Do ponoszenia tego wydatku obligują bowiem Spółkę przepisy prawa. Ponadto przedmiotowe koszty nie są ponoszone w celu realizacji inwestycji "Kanalizacja sanitarna wraz z oczyszczalnią ścieków", ale w związku z samym faktem posiadania tytułu prawnego do nieruchomości (gruntu), niezależnie od tego, czy jest prowadzona inwestycja, czy też nie. W konsekwencji organ podatkowy wyjaśnił, że: (...) podatek od nieruchomości, jaki Spółka zobowiązana jest płacić w związku z posiadaniem gruntu, nie będzie zwiększał wartości początkowej wytworzonego środka trwałego, lecz będzie stanowił koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.

A zatem zapłacony przez Pana podatek od nieruchomości dotyczący nabytej przez Pana działki nie powiększa jej wartości początkowej. Nie będzie go również można uznać za element wartości początkowej budynku, który zamierza Pan na tej działce wybudować. W konsekwencji podatek ten może być przez Pana zaliczany bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 478

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK