Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 10/2013, data dodania: 13.05.2013

Czy pracodawca musi rozpoznać sprzeciw od kary porządkowej złożony po terminie z powodu choroby pracownika

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za spóźnienie do pracy. Po odebraniu tej kary pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie i chorował przez 27 dni. Po powrocie do pracy złożył sprzeciw od kary nagany, podpisany także przez przewodniczącego związku zawodowego. Niedotrzymanie 7-dniowego terminu, jaki miał na odwołanie, motywował chorobą. Czy musimy ten sprzeciw rozpatrzyć?

PROBLEM

RADA

Nie muszą Państwo rozpoznawać sprzeciwu od kary porządkowej złożonego przez pracownika po terminie, bez względu na przyczynę spóźnienia. Podpis przewodniczącego związku zawodowego nie ma tu żadnego znaczenia.

UZASADNIENIE

Choroba pracownika nie jest okolicznością powodującą automatyczne przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu od nałożonej przez Państwa kary porządkowej. Pracownik może wnieść sprzeciw wobec ukarania go karą nagany w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia pracownika o ukaraniu (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Po upływie tego terminu pracownik traci prawo do złożenia sprzeciwu.

UWAGA!

Choroba pracownika nie przerywa 7-dniowego terminu, jaki ma on na odwołanie od kary porządkowej.

Mogą Państwo, jeżeli uznają to za słuszne, uwzględnić sprzeciw pracownika od kary nagany złożony po terminie. Jednak nie mają Państwo takiego obowiązku ze względu na to, że pracownik utracił swoje uprawnienie, ponieważ nie zachował przewidzianego prawem terminu. Pracodawca może także ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych dłuższy niż 7-dniowy termin na złożenie przez pracownika sprzeciwu od kary porządkowej. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2000 r. (I PKN 564/99, OSNP 2001/16/514), w którym stwierdził, że:

przewidziany w art. 112 § 1 Kodeksu pracy powszechny tryb odwoławczy od zastosowanej kary porządkowej może być ukształtowany korzystniej dla pracowników w pozakodeksowych źródłach prawa pracy.

W omawianej sytuacji pracownik utracił także możliwość odwołania się od wymierzonej kary do sądu pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 644/98, OSNP 2000/11/419) uznał, że:

wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko po wyczerpaniu postępowania wewnątrzzakładowego, to jest po wniesieniu w terminie sprzeciwu do pracodawcy.

Należy uznać, że pracownik może wnieść sprzeciw od kary porządkowej po terminie, jaki ma na odwołanie, jeżeli nie zostanie pouczony przez pracodawcę o możliwości złożenia sprzeciwu lub nie zostanie mu wskazany termin na jego złożenie. Pracodawca ma bowiem obowiązek poinformować pracownika w piśmie nakładającym na niego karę porządkową o prawie i terminie zgłoszenia sprzeciwu od tej kary (art. 110 Kodeksu pracy). Nie ma natomiast obowiązku informować pracownika o prawie odwołania się do sądu pracy w związku z odrzuceniem sprzeciwu.

Procedura nałożenia kary porządkowej zostaje wstrzymana jedynie w sytuacji, gdy pracownik nie może być wysłuchany przed udzieleniem takiej kary z powodu nieobecności w zakładzie pracy. Kara porządkowa może bowiem zostać nałożona na pracownika w ciągu 2 tygodni od dnia powzięcia wiadomości przez pracodawcę o naruszeniu obowiązku pracowniczego, który uzasadnia nałożenie takiej kary. Termin ten nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy, jeżeli pracownik z powodu nieobecności w pracy nie może zostać wysłuchany (art. 109 § 3 Kodeksu pracy).

Przepisy prawa pracy nie określają, jak liczyć 7-dniowy termin na odwołanie od kary porządkowej. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (art. 111 Kodeksu cywilnego). Przy liczeniu tego terminu zawsze liczymy kolejne dni kalendarzowe. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wówczas termin upływa dnia następnego. Termin należy liczyć od następnego dnia, po którym ukarano pracownika karą porządkową.

Przykład

Pracownik otrzymał pismo 11 kwietnia 2013 r. o ukaraniu karą nagany. Może on złożyć sprzeciw od tej kary najpóźniej do 18 kwietnia 2013 r. Termin na złożenie sprzeciwu rozpoczął bowiem bieg od 12 kwietnia br.

O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, jeśli pracownik jest jej członkiem lub reprezentuje ona pracownika. Opinia związku w żadnym razie nie wiąże pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie odrzucił sprzeciwu pracownika w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia, jest to równoznaczne z jego uwzględnieniem.

Przykład

Ewa E. złożyła sprzeciw od nałożonej na nią kary porządkowej w 7-dniowym terminie. W tym czasie kadrowa przebywała na urlopie wypoczynkowym, a po powrocie z urlopu nadrabiała zaległości i zapomniała o tym, aby zająć się sprzeciwem. Od wniesienia przez pracownicę sprzeciwu upłynęło 14 dni i tym samym sprzeciw pracownicy został uwzględniony. Kadrowa musiała usunąć z akt osobowych pracownicy odpis zawiadomienia o ukaraniu.

Podstawa prawna:

● art. 109, art. 110, art. 112 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 2

● art. 111 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370

Jadwiga Krukowska

specjalista z zakresu prawa pracy, praktyk z 30-letnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych, od 20 lat nadzoruje pracę w tych działach

CZYTAJ TAKŻE

"Czy można zmienić tryb odwoławczy od udzielonej kary porządkowej" - MPPiU nr 22/2011 - dostępny na www.mp.infor.pl

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK