Monitor Księgowego 15/2014, data dodania: 22.07.2014

Czy nabywca może odliczyć VAT naliczony z faktury, w której VAT należny został wykazany z błędem rachunkowym

Otrzymaliśmy fakturę z błędnie (rachunkowo) wyliczoną kwotą podatku. Różnica w wyliczeniu jest niewielka. Czy możemy odliczyć VAT naliczony w kwocie wykazanej na fakturze?

PROBLEM

RADA

Tak, podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w takiej kwocie, jaka została wykazana na fakturze.

UZASADNIENIE

Wykazywana na fakturze kwota VAT realizuje zasadę neutralności systemu VAT. Podatek należny wykazany przez sprzedawcę na wystawionej fakturze stanowi jednocześnie - w tej samej kwocie - podatek naliczony u nabywcy odliczany na podstawie otrzymanej faktury zakupu (z założeniem istnienia związku zakupu z działalnością opodatkowaną). Nawet jeśli kwota VAT wykazana na fakturze jest błędnie obliczona, to fakt ten nie pozbawia nabywcy prawa do jego odliczenia (ta sama kwota podatku stanowi u sprzedawcy kwotę podatku należnego).

Potwierdził to Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 8 listopada 2011 r., sygn. IPPP1-443-1228/11-2/BS. Uznał w niej, że w przypadku gdy faktura zawiera błędne wyliczenie kwoty VAT (chodzi o błąd rachunkowy tego rodzaju, że np. iloczyn 100 zł i stawki 23% daje kwotę VAT w wysokości 24 zł), to podatnik ma prawo do odliczenia VAT w takiej wysokości, w jakiej został on wykazany na fakturze przez wystawcę faktury, pomimo że jest wykazany w błędnej wysokości. W takiej sytuacji oczywiście wskazane jest wystawienie faktury korygującej błędną wysokość VAT, jednak ta błędnie wykazana kwota podatku nie pozbawia podatnika prawa do jej odliczenia.

Najprościej rzecz ujmując, realizacja zasady neutralności VAT polega w tym przypadku na tym, aby nabywca miał prawo do odliczenia kwoty podatku w takiej samej wysokości, w jakiej dla sprzedawcy kwota ta stanowiła podatek należny. Prawo do odliczenia podatku przez nabywcę jest więc skorelowane z obowiązkiem rozliczenia podatku należnego przez sprzedawcę - w odniesieniu do tych samych kwot.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

Aneta Szwęch

praktyk, autorka licznych publikacji z zakresu podatków i rachunkowości

Czytaj także: "Faktury 2014 r." - dodatek do Mk nr 4/2014.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK