Biuletyn VAT 6/2016, data dodania: 31.05.2016

Kto od rozliczenia za lipiec 2016 r. musi przesyłać do MF informacje z ewidencji VAT

Podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych od rozliczenia za lipiec 2016 r. będą zobowiązani przekazywać do MF informację o prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT. Obowiązek ten będzie dotyczył dużych przedsiębiorców. Tak wynika z ustawy z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Na podatników VAT został nałożony nowy obowiązek. Od rozliczenia za lipiec 2016 r. będą zobowiązani przesyłać informację z prowadzonej ewidencji sprzedaży VAT (art. 82 ust. 1b Ordynacji podatkowej). Obowiązek ten będzie dotyczył podatników, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to, że podatnicy prowadzący księgi w formie papierowej będą z tego obowiązku na razie zwolnieni. Informacje te będą przekazywane w strukturze przewidzianej dla jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Inaczej niż w przypadku pozostałych dokumentów zapisywanych w strukturze JPK w tym przypadku informacje te trzeba będzie wysyłać bez wezwania organów podatkowych.

Informację trzeba będzie przekazywać za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. Pierwszym okresem rozliczeniowym, za który trzeba przekazać informację o prowadzonej ewidencji, jest lipiec 2016 r. Jednak w art. 6 ustawy zmieniającej przewidziano okresy przejściowe dla niektórych podmiotów.

Terminy posługiwania się JPK i przesyłania informacji o ewidencji sprzedaży

Lp.

Kogo dotyczy obowiązek

Od kiedy podatnik
ma obowiązek przesyłania informacji

Od kiedy podatnik
ma obowiązek posługiwania się JPK

1

2

3

4

1.

Duży przedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu spo- rządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.

Od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r.

2.

Mały przedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Od 1 stycznia
2017 r., gdy nie spełnia jednocześnie warunku, aby uznać go za mikroprzedsiębiorcę

Od 1 lipca 2018 r.

3.

Średni przedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Od 1 stycznia
2017 r., gdy nie spełnia jednocześnie warunku, aby uznać go za mikroprzedsiębiorcę

Od 1 lipca 2018 r.

4.

Mikroprzedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Od 1 stycznia
2018 r.

Od 1 lipca 2018 r.

Jednocześnie ustawodawca przewidział obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT w formie elektronicznej od 1 stycznia 2018 r., a od 1 stycznia 2017 r. w ewidencji sprzedaży trzeba będzie obowiązkowo podawać NIP kontrahenta.

oprac. Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK