Monitor Księgowego 7/2016, data dodania: 23.03.2016

Minister Finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego

Na stronie MF zostały opublikowane struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Od 1 lipca 2016 r. obowiązek stosowania formatu JPK obejmie tzw. dużych podatników. Podatnicy ci powinni swoje księgi, ewidencje i dowody księgowe dostosować do wymaganego przez fiskusa formatu elektronicznego.

Obowiązek stosowania formatu Jednolitego Pliku Kontrolnego powstanie od 1 lipca 2016 r. - w związku z wejściem w życie zmian w Ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej. Początkowo obejmie on tzw. dużych podatników. Pozostali podatnicy (mikro, mali i średni) będą mogli stosować ten format fakultatywnie. Obowiązkowo będą musieli go wdrożyć dopiero od 1 lipca 2018 r.

Obowiązek stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego został wprowadzony w celu ułatwienia organom podatkowym kontroli ksiąg, ewidencji i dowodów księgowych podatnika, które dzięki jednolitemu formatowi będą mogły być przeszukiwane za pomocą aplikacji elektronicznych. Dzięki temu kontrole mają być szybsze i bardziej efektywne.

Kto jest dużym podatnikiem

W przepisach nie ma definicji "dużego podatnika". O tym, jaki podmiot można uznać za dużego podatnika, decyduje definicja "średniego przedsiębiorcy" zamieszczona w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Na podstawie tej definicji należy przyjąć, że "dużym podatnikiem" jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie co najmniej 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartość w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat przekroczyły równowartość w złotych 43 milionów euro.

Tabela. Kwoty limitów dla dużych podatników

Kwoty limitów wyrażone w euro*

w 2014 r.

w 2015 r.

50 mln euro, w przeliczeniu na PLN wynosi:

213 115 000 PLN

213 075 000 PLN

43 mln euro, w przeliczeniu na PLN wynosi:

183 278 900 PLN

183 244 500 PLN

* Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy (art. 107 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Publikacja JPK

Struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały opublikowane na www.mf.gov.pl w zakładkach Kontroli Skarbowej i Administracji Podatkowej.

MF udostępniło następujące pliki struktur logicznych JPK do pobrania:

● Księgi rachunkowe,

● Wyciąg bankowy,

● Magazyn,

● Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,

● Faktury VAT,

● Podatkowa księga przychodów i rozchodów,

● Ewidencja przychodów.

UWAGA!

Struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały opublikowane na www.mf.gov.pl w zakładkach Kontroli Skarbowej i Administracji Podatkowej.

Źródło: Komunikat MF z 9 marca 2016 r. pt. "Jednolity Plik Kontrolny - struktury logiczne" opubl. na www.mf.gov.pl

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK