Monitor Księgowego 15/2014, data dodania: 22.07.2014

Jak traktować podatkowo zakup artykułów spożywczych do spożycia w firmie

Klient przynosi faktury, na których oprócz pozycji dotyczących zużycia materiałów jest np. coca-cola, jakiś sok itp. Firma jest mała, to 5-osobowa spółka usługowa. Czy takie napoje można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (wydaje mi się, że nie). Co zrobić z VAT?

PROBLEM

RADA

Wydatki na zakupy artykułów spożywczych, takich jak kawa, herbata, inne napoje, paluszki, ciastka:

● stanowią koszt uzyskania przychodu,

● nie są przychodem do opodatkowania po stronie spożywającego,

● uprawniają do odliczenia VAT naliczonego.

Omawiane zakupy artykułów spożywczych dla każdej firmy powinny mieścić się w granicach rozsądku, tj. mała firma nie może zużywać ogromnej ilości kawy, herbaty itp. Duże ilości zakupów tego rodzaju mogą narazić firmę na konflikt z organami podatkowymi.

UZASADNIENIE

Koszty podatkowe. Wydatki na napoje, o których mowa w pytaniu, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy. Z pytania nie wynika, na jakie cele zostały zakupione soki, ani w jakich rozmiarach zakupy te są dokonywane. Jeżeli jednak wydatki tego rodzaju są dokonywane w granicach rozsądku, to podatnik ma prawo zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Zgodnie z ogólnymi zasadami zaliczania wydatków do kosztów podatkowych, zarówno u osób fizycznych, jak i prawnych, kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych odpowiednio w art. 16 ust. 1 updop lub art. 23 ust. 1 updof.

W obu ustawach o podatkach dochodowych ustawodawca wskazał, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Nie oznacza to jednak wyłączenia wszystkich kosztów ponoszonych na ww. artykuły spożywcze z kosztów uzyskania przychodów. Potwierdza to interpretacja ogólna MF z 25 listopada 2013 r., sygn. DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521, w której stwierdzono:

(...) nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop i art. 23 ust. 1 pkt 23 updof ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

VAT naliczony. Zakup artykułów spożywczych (w tym soków) na spotkania dla kontrahentów, współpracowników czy pracowników jest zakupem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od takiego zakupu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (prawo do odliczenia przysługuje bowiem w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych).

Warto również podkreślić, że spożycie omawianych artykułów nie podlega opodatkowaniu w ramach art. 7 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu opodatkowane VAT jest m.in. "zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników". Jeżeli soki zostały zakupione i zużyte w pracy (lub w związku z jej wykonywaniem), to ich "zużycie" nie miało charakteru "osobistego". Spożycie soków, kawy czy herbaty na spotkaniu firmowym lub przez pracowników firmy w związku z wykonywaną pracą nie powoduje obowiązku opodatkowania VAT, ale zabranie soków, kawy czy herbaty zakupionych na potrzeby firmy do domu przez właściciela lub pracownika podlega już opodatkowaniu.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 7, art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

● art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915

● art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915

Anna Adamiec

doradca podatkowy, autorka licznych publikacji z dziedziny podatków

CZYTAJ TAKŻE

"Czy artykuły spożywcze udostępniane przez pracodawcę pracownikom są dla nich przychodem" - Mk nr 12/2012.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK