Biuletyn VAT 5/2015, data dodania: 30.04.2015

Jak od 1 lipca 2015 r. zmienią się zasady rozliczania zakupu laptopów i telefonów do firmy

Od 1 lipca 2015 r., kupując laptopy, tablety czy nawet telefony komórkowe do firmy, będziemy musieli ustalić, czy trzeba rozliczyć VAT za sprzedawcę. 9 kwietnia 2015 r. Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do ustawy zmieniającej ustawę o VAT. Ustawa czeka teraz na podpis Prezydenta.

Ustawa zmieniająca znacznie poszerza wykaz towarów z zał. nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, dla których podatnikiem jest nabywca. W wykazie tym znalazł się również sprzęt informatyczno-telekomunikacyjny.

Wykaz sprzętu informatyczno-telekomunikacyjnego opodatkowanego od 1 lipca 2015 r. odwrotnym obciążeniem

28a

ex 26.20.11.0

Komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy

28b

ex 26.30.22.0

Telefony komórkowe, w tym smartfony

28c

ex 26.40.60.0

Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe z elektronicznym wyświetlaczem - z wyłączeniem części i akcesoriów

Kupujący będzie zobowiązany do rozliczenia VAT od zakupu, gdy zarówno sprzedawca, jak i kupujący będą czynnymi podatnikami VAT. Będzie istniał jeszcze jeden warunek. Łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, będzie musiała przekraczać 20 000 zł. Za jednolitą gospodarczo transakcję będzie uznawana transakcja obejmująca umowę, w ramach której występuje jedna lub więcej dostaw towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy, nawet jeżeli są one dokonane na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur dokumentujących poszczególne dostawy.

Sejm przyjął poprawkę Senatu, która przewiduje odpowiedzialność kupującego za zapłatę VAT, jeżeli dokonujący dostawy towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 podatnikiem jest nabywca, podjął wszelkie niezbędne środki w celu rzetelnego rozliczenia podatku od tej dostawy. Nie będzie miał on obowiązku rozliczenia podatku z tytułu tej dostawy także w przypadku, gdy po jej dokonaniu zostanie ustalone, że wskutek działania kupującego nie były spełnione przesłanki określone w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy (nabywca nie jest podatnikiem VAT czynnym), o którym to działaniu dokonujący dostawy towarów przy zachowaniu należytej staranności nie wiedział lub nie mógł wiedzieć. Nabywca poniesie odpowiedzialność pod warunkiem, że zapłata należności z tytułu dostawy towarów nastąpi z rachunku płatniczego nabywcy, w tym przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego, o ile umożliwiają one dokonującemu dostawy towarów identyfikację składającego zlecenie płatnicze.

Senat wprowadził również poprawkę, według której limit 20 000 zł będzie liczony od dostaw dokonanych od 1 lipca 2015 r., nawet gdy umowa została podpisana wcześniej.

oprac. Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT, autorka licznych publikacji

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK