Monitor Księgowego 9/2015, data dodania: 30.04.2015

Czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej spowoduje powstanie przychodu dla spółki

PROBLEM

Uchwała zgromadzenia wspólników przewiduje, że w tym roku dywidenda dla udziałowca zostanie wypłacona w formie niepieniężnej (lokal biurowy). Czy wypłata dywidendy w tym przypadku będzie skutkować dla spółki powstaniem przychodu?

RADA

Spółka powinna wykazać przychód podatkowy z tytułu wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Spółka przekazując nieruchomość, reguluje świadczenie niepieniężne, które ma zastąpić wypłatę udziałowcowi należnej mu dywidendy. Przepisy podatkowe przewidują, że w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym m.in. z tytułu dywidendy, uzyskuje przychód w wysokości zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia (art. 14a updop).

Należy zaznaczyć, że w przypadku gdyby wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego (tu lokalu biurowego) była wyższa niż wysokość tak uregulowanej dywidendy, spółka powinna określić swój przychód w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Spółka powinna więc zwrócić uwagę na wycenę przekazanej zamiast dywidendy nieruchomości. Najlepiej, aby jej wartość odpowiadała wartości wypłacanego zysku. W przypadku gdyby wartość ta odbiegała od wartości rynkowej, spółka ryzykowałaby bowiem, że jej przychód z transakcji oszacuje organ podatkowy.

Spółka osiągając przychód z tytułu wypłaty dywidendy rzeczowej, powinna także rozpoznać koszt podatkowy tej transakcji. Przepisy podatkowe nie regulują w szczególny sposób tej sytuacji, więc koszty należy ustalić na zasadach ogólnych. Należy przyjąć, że kosztem uzyskania przychodu z tytułu wypłaty dywidendy rzeczowej będzie więc np. wartość nabycia lokalu biurowego.

Warto dodać, że kwestia wypłat dywidendy w formie rzeczowej jest uregulowana w przepisach podatkowych dopiero od 1 stycznia 2015 r. Wcześniej wypłata dywidendy w formie rzeczowej była traktowana w praktyce jako operacja neutralna dla rozliczenia podatkowego wypłacającego (zob. m.in. orzeczenie NSA z 8 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 169/12). Było to korzystne dla podatników stanowisko. Przykładowo - bardziej opłacało się spłacić zobowiązanie, przekazując np. nieruchomość, niż najpierw ją sprzedać, a z uzyskanych pieniędzy spłacić dług. Warto zauważyć, że spółki niemające kalendarzowego roku podatkowego mogą korzystać z opodatkowania dywidend rzeczowych na starych zasadach do końca roku podatkowego rozpoczętego przed 31 grudnia 2014 r., a zakończonego po 1 stycznia 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 14a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 211

● art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r., poz. 1328; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1478

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK