Biuletyn VAT 7/2014, data dodania: 26.03.2014

VAT-26 - Informacja o wykorzystaniu samochodu wyłącznie do działalności

Podatnicy, którzy podjęli decyzję, że użytkowany przez nich samochód będzie wykorzystany wyłącznie do działalności gospodarczej, muszą poinformować o tym urząd skarbowy, składając formularz VAT-26. Jeśli pierwszy wydatek związany z tym samochodem poniosą już 1 kwietnia br., to VAT-26 muszą złożyć najpóźniej 8 kwietnia br.

Podatnicy, którzy użytkowany samochód wykorzystują wyłącznie do działalności gospodarczej, muszą poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego. Obowiązek ten nie dotyczy pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:

● odsprzedaży,

● sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

● oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeśli odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Obowiązek ten nie dotyczy także pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, czyli tzw. pojazdów specjalnych i pojazdów przystosowanych do przewozu ładunków.

Informacji tej nie można złożyć na dowolnym formularzu. Wzór formularza określił Minister Finansów w rozporządzeniu. Będzie to formularz VAT-26. Termin na złożenie tej informacji wynosi siedem dni od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami (art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

Aktywny wzór formularza VAT-26 znajduje się na stronie www.bv.infor.pl.

Na podstawie przepisów przejściowych obowiązek taki mają również podatnicy posiadający pojazdy samochodowe nabyte, importowane lub wytworzone przed 1 kwietnia 2014 r., w przypadku których o pełnym prawie do odliczenia VAT od wydatków z nimi związanych decyduje ich wyłączne przeznaczenie do działalności gospodarczej. Według art. 8 pkt 2 ustawy zmieniającej z 7 lutego 2014 r. podatnicy ci powinni złożyć informację VAT-26 w terminie siedmiu dni od dnia, w którym poniosą pierwszy od 1 kwietnia 2014 r. wydatek związany z tymi pojazdami.

PRZYKŁAD

Spółka kupiła samochód osobowy we wrześniu 2013 r. Jest on wykorzystywany wyłącznie do działalności. 1 kwietnia br. samochód został zatankowany, czyli poniesiono pierwszy wydatek związany z tym samochodem. Dlatego informację VAT-26 spółka powinna złożyć najpóźniej 8 kwietnia br.

W przypadku podatników użytkujących samochód, od nabycia którego odliczyli VAT na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia br., złożenie VAT-26 lub niezłożenie nie wpływa na prawo do odliczonego VAT od jego zakupu. Przepisy dotyczące korekt z art. 90b ustawy o VAT nie mają zastosowania w przypadku pojazdów nabytych przed 1 kwietnia br., od nabycia których odliczono 100% VAT, a podatnik nie złożył VAT-26, czyli nie będzie go wykorzystywał wyłącznie do działalności. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji, tzn. odliczono część VAT, a po 1 kwietnia podatnik złożył VAT-26.

Niezłożenie VAT-26 wpływa tylko na prawo do odliczenia VAT od nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Terminowe złożenie informacji stanowi warunek uznania pojazdu samochodowego za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT). W przypadku niezłożenia w terminie tej informacji uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Podatnicy będą również obowiązani do aktualizowania tej informacji w przypadku zmian wykorzystywania pojazdu samochodowego. Aktualizacji w tym zakresie trzeba będzie dokonywać najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień dokonania zmiany (art. 86a ust. 14 ustawy o VAT).

Osoby, które nie dopełnią obowiązków informacyjnych, tj. nie złożą VAT-26, ale będą dokonywać pełnych odliczeń dotyczących samochodów, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej skarbowej (art. 56a § 1 i 2 k.k.s.):

1) podatnik, który wbrew obowiązkowi nie składa właściwemu organowi podatkowemu informacji, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT, albo składa ją po terminie lub podaje w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, dokonując odliczenia podatku niezgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych;

2) w wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Jeżeli VAT-26 zostanie złożony po terminie, podatnik może uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej pod warunkiem, że formularz ten został złożony nie później niż przed dniem:

1) rozpoczęcia czynności sprawdzających w zakresie podatku od towarów i usług;

2) doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego w ramach kontroli skarbowej w zakresie podatku od towarów i usług, a w przypadku gdy nie stosuje się zawiadomienia - przed dniem wszczęcia takiej kontroli lub postępowania, jeżeli nie miał miejsca przypadek wskazany w pkt 1;

3) wszczęcia postępowania podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, jeżeli nie miał miejsca przypadek wskazany w pkt 1 lub 2.

oprac. Joanna Dmowska

prawnik, ekspert w zakresie VAT

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK